„Do obce jsme vypravili vůz s čistícími a úklidovými prostředky. Věci pocházejí z humanitárního skladu, který se snažíme mít naplněný, abychom v případě potřeby, mohli pomoci. Většinou nám věci poskytnou sponzoři," upřesnila ředitelka okresního Českého červeného kříže Olga Rohrová.

Neotočí se zády

Savo, jar, gumové rukavice, holinky, ale i toaletní papír, jednorázové kapesníky anebo lékárnička pro případ první pomoci. To všechno se stalo součástí první dodávky, již převzal z rukou pracovníků místostarosta Hostinného. „Byl velmi rád. Lidé už se na obec s prosbou o tuto pomoc obraceli," popsala bezprostřední pocity  ředitelka.

Tím však jejich pomoc nekončí. Dnes od 13 do 16 hodin se uskuteční v sídle organizace v rychnovském Národním domě humanitární sbírka. „Lidé nám mohou přinést další úklidové prostředky, především jar, savo, rukavice anebo hadry na podlahu," vypočítává Olga Rohrová.

K okamžitému jednání se odhodlalo i Opočno. Obec, kde se stejně jako u nich koná tradiční pouť Porcinkule, podpoří nejen materiální sbírkou, ale i peněžním darem.

„Radní se na dnešním jednání shodli, že na pomoc Hostinnému uvolní z městského rozpočtu částku 20 tisíc korun, která by měla lidem pomoci při odstraňování následků povodně. Dále také na úterý a na středu byla vyhlášena veřejná sbírka úklidových prostředků, které budou následně ve spolupráci s Českým červeným křížem v Rychnově nad Kněžnou dopraveny na místo," uvedla včera v podvečer tajemnice města Renáta Černá.

V pohotovosti jsou i policisté a hasiči, kteří čekají jen na výzvu a vyrazí do terénu.
„Jsou připraveni členové sboru, kteří by v případě potřeby vyjeli na pomoc do postižených lokalit. Zatím jsme o součinnost nebyli požádáni," potvrdil operační důstojník rychnovských hasičů.
Ti kostelečtí se zřejmě do Hostinného podívají. S Červeným křížem spolupracují již dlouhou dobu při odvážení humanitární pomoci.

Pokud se podaří vybrat větší množství věcí, místo osobního vozu by s nimi do postižené oblasti vyrazil hasičský vůz. „Jsme nachystaní. Pokud budeme osloveni, vyrazíme," potvrdil člen sboru Libor Koutský.
Ale ani situace v rychnovském okrese, který patřil k jedinému v kraji, jemuž se zkáza vyhnula, nebyla stranou zájmu. „Policejní hlídky jsou v terénu a ve spojení se starosty měst a obcí. V případě nutnosti by okamžitě došlo k zásahu," upřesnila policejní mluvčí Alena Kacálková.

Řeky v okrese naštěstí během dne stoupaly jen mírně a i přesto měly k prvnímu povodňovému stupni daleko.

JAK TO VIDÍM

Pohled, který ničí

Masa vody valící se korytem Labe. Hladina zkalená hlínou 
a všude kusy stromů a občas
i nějaký trám. Byl to jen pohled na tu neuvěřitelnou sílu živlu, před kterým, jak říkala moje babička, se utéct nedá. Už jen ten pohled v sobě nesl představu ničivé zkázy a přitom k vylití Labe z břehů na soutoku v Hradci Králové chybělo několik metrů. Přesto mnou projel mrazivý pocit. Pocit zoufalství 
a představy životů lidí, které voda zasáhla. Co s tím? Nebýt lhostejní. Klišé? Ne! Nemusíte nazout holinky a vyrazit s lopatou pomáhat, stačí jen přinést potřebné. Balení jaru 
a pěnové houbičky vám rozpočet nezruinují.

Kde a kdy se sbírky uskuteční

Český červený kříž, Rychnov n. K.
úterý 4. 6. od 13 do 16 hod.
sídlo v Národním domě

Opočno
úterý 4. 6. a středa 5. 6.
od 8 do 17 hod.
informační centrum v budově radnice

Co přinést:
savo, jar, další úklidové prostředky, gumové rukavice, holinky, hadry na podlahu a další hadříky na úklid apod.