Jednou z významných letošních investic bude totiž výstavba kanalizačního sběrače, který umožní výstavbu desítek rodinných domů mezi městkou částí Sibiř a Javornickou ulicí.


„Pro Rychnov se jedná o velmi důležitou akci, která je podstatná pro rozvoj Sibiře, potažmo i města. Tento kanalizační sběrač už tam měl být dávno, aby lidé mohli začít stavět," uvedla místostarostka Rychnova Michaela Zimová .


Nyní je projekt ve stadiu příprav, jelikož stávající dokumentace je staršího data a musí se udělat revize. Pak bude následovat výběrové řízení.
„Předpokládaný termín zahájení prací je v druhé polovině roku. Zatím ještě není vůbec jasné, kdy by to mělo být hotové. Buď do konce roku, nebo do jara toho příštího," vysvětlil Milan Bělka, vedoucí odboru správy nemovitostí.


Podle něho nový kanalizační sběrač bude plusem i pro stávající výstavbu. Navíc pomůže i Sokolovské ulici, protože tam prý také dochází často k nějakým problémům.


Město pozemky kolem sběrače skupovalo v závěru roku v rámci územního plánu z roku 1999, podle něhož bude oblast rozdělena na starou a novou Sibiř. Ještě jeden by se měl dokoupit letos. „Co se týče parcel, ty jsou už dávno prodané," přiznala Michaela Zimová.


Podle předběžných předpokladů by stavba sběrače měla spolknout patnáct až dvacet milionů korun, zatím se jedná ale jenom o odhad.
Ovšem jisté je, že město celou částku zaplatí ze své kapsy. „V tuto chvíli už máme prý vše vyčerpané, žádnou dotaci nedostaneme. Tudíž peníze půjdou z rozpočtu města," řekla Michala Zimová.


Při samotné stavbě pak samozřejmě budou platit jistá bezpečnostní opatření. „V lokalitě jsou obytné budovy a parkoviště, takže k nim musí být zajištěný příjezd. Ale co se týče dopravy, určitě budou platit nějaká omezení," dodal Milan Bělka.