A diváků přišlo víc než dost. „V pátek byla účast menší než v hlavní den pouti, sobotu, ale i tak se na naše představení přišlo podívat přes sedmdesát lidí," vyprávěla divadelnice.

Zkoušeli dva týdny

Herce profesionální i amatérské vystupování a nacvičování hry bavilo. „Obdivuji, že mají chuť po práci přijít za námi a dvě hodiny se věnovat divadlu. Zkoušeli jsme čtrnáct dní a chtěli po klientech dílen maximální výkony," vysvětluje Lucie Špačková, pro kterou je každoroční neratovské vystupování velkou výzvou.

Dostali dotaci

Letos všechny členy Jiného Jeviště moc potěšily finanční prostředky, které jim poskytl Královéhradecký kraj. „Dostali jsme dotaci, z čehož máme velkou radost," dodala.

Hrálo se ve velkém stanu poblíž známého neratovského kostela. Právě kvůli němu sem mnoho lidí přijelo.

Někteří z nich podstoupili pouť z Rokytnice v Orlických horách, jiní se přijeli na místo podívat kvůli jeho atmosféře.

„Je to tu doslova magické. Všude okolo je krásně. Když se člověk vydá po cestě dále do Neratova, připadá si, jakoby se ocitl na konci světa," popisovala Dana Šemberová ze Žamberka.

Neratov se Dana Šemberová prý snaží navštívit několikrát do roka a pouť je skvělou příležitostí. Letos přilákala stovky lidí z Česka i zahraničí.

Kdo by na pouti však čekal stánky s nevkusným zbožím, byl by překvapen. Byly tu k dostání výrobky české a jarmareční.

Ukázali, co umí

Své zboží tu nabízel například zvonař z Deštného v Orlických horách nebo výrobci českých folklorních upomínek.

Především se zde ale prezentovaly výrobky zaměstnanců chráněných dílen.

„Prodáváme košíky, keramiku i předměty z textilu, které vytvořili klienti Sdružení Neratov. Návštěvníci se navíc mohou podívat do naší zahrady a zakoupit si zeleninu, květiny či sazenice," prozradila jedna z organizátorek akce  Zdenka Burešová.

Kromě potravy duchovní bylo na pouti k dostání i dobré jídlo. Uvařeno bylo v chráněné dílně kuchyně. Fronta se na něj stála celý

den a návštěvníci si ho pochvalovali. Především pak pouťové koláče.

Klienti se tedy opravdu nenudili a svědomitě se starali, aby při programu pouti „nic nedrhlo".

„Zaměstnanci dílen se podílí i na úklidu, zapojují se prakticky do všeho," popisovala organizátorka.

Běželi a pomohli

Jedním z vrcholů akce byl Běh naděje. Do něj se zapojila řada návštěvníků poutě. Někteří opravdu běželi, jiní se jen přihlásili a hodili do kasičky startovné, které bylo dobrovolné.

„Výtěžek poputuje na výzkum léčby rakoviny," doplnila Zdenka Burešová.