VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rampušák už horám nevládne, hůl od něj převzala Kačenka

Deštné v Orlických horách - Předávání vlády na svahu v Deštném v Orlických horách se letos neslo ve znamení hned několika nej.

18.3.2013
SDÍLEJ:

PRŮVOD MASEK všeho druhu okořenil tradiční akci Rampušák, kdy se vládce hor loučí se zimou a předává svou vládu. Foto: Foto: V. Podstavek

Předávání vlády nad Orlickými horami, které se uskutečnilo v sobotu v areálu Marta II v Deštném, mělo zcela jiný průběh než nedávná prezidentská volební kampaň a výměna na Pražském hradě. Vládci Orlických hor – Rampušák a princezna Kačenka – k sobě totiž mají, na rozdíl od těch v metropoli, velkou důvěru a úspěch i přízeň lidí si navzájem opravdu přejí.


Určitě právě díky tomu všemu a samozřejmě také díky perfektní spolupráci obou hlavních aktérů se letošní výměna na trůně tolik vydařila a snad všichni účastníci – moderátoři, masky, diváci i samotní vládci – se o ní vyjadřovali jen v superlativech.


A čím byla tak mimořádná? Stačí připomenout slova Martina Dejdara v roli moderátora ve chvíli, kdy obrovský počet masek dorazil po sjezdovce do prostoru sněhového pódia: „Letos, když se na to tak koukám, tak tady je úplně nejvíc lidí, co se tady kdy na Rampušáka sešlo. Děkujeme vládci Orlických hor, že zařídil takto skvělé počasí."


Ano, počasí bylo skvělé, počet masek i diváků také zcela mimořádný. Proto na vyvýšeném pódiu proběhlo efektní defilé všech, kteří se převtělili do trpaslíků, klaunů, princezen, teletubbies, indiánů, šmoulů nebo třeba pytlů blech a opravdu si přišli, jak vyzývali pořadatelé, odpoledne na horách užít.
Fantazii a snahu maškar ocenil sám Rampušák, když řekl: „Děkuji všem maskám, jejich rodičům i všem ostatním. Já jako Rampušák i Kačenka vás máme rádi."


Jakmile přehlídka skončila, byli vyhlášeni vítězové. Již pošesté si cenu pro nejlepší masku odvezla Adéla Wurstová z Pardubic, která dorazila na bílý svah (s ohledem na konkláve probíhající tento týden) velmi stylově a to v papamobilu. „Masku mně vymyslel a udělal táta. Jsem moc ráda, že jsem vyhrála," prohlásila vítězka.


A Tomáš Wurst, konstruktér papamobilu a tatínek v jedné osobě, dodal: „Každý rok se připravujeme velice pečlivě. Letos jsme vyhráli s maskou papamobil, v loňském roce to byla lednička, ale nabytá lednička, rok předtím zase postel a ještě předtím popelnice."


Po maskách byli oceněni také nejlepší závodníci mnoha věkových kategorií na zábavné dráze pro děti i dospělé. Odvahu však potřebovali i ti, kteří se neváhali vrhat do sněhového koryta ze samého vršku Kačenčiny hory na sjezdovce a zejména ti, kteří v závěru odpoledního programu překovávali Rampušákovu vanu plnou ledové vody na lyžích, snowboardech, ale i na kanoi nebo v jamajském bobu.


Horám Orlickým nyní tedy vládne princezna Kačenka, a tak stojí za to připomenout její sobotní slova a výzvu zároveň: „Mám malinkatou prosbu. Chovejte se, prosím, k přírodě tak, aby si ji užili i vaše děti."

„Zrušil bych parlament a nechal vládnout půl roku ženský a druhou polovinu chlapy"

Skvělou atmosféru akce dotvářeli moderátoři Martin Dejdar, Petr Vacek a Štěpán Krpata. Dojmy dvou přinášíme.

MARTIN DEJDAR

Jak dlouho jezdíte do Orlických hor a Deštného a co bylo tím prvním impulsem?
Jezdím sem čtyřicet let. Bydleli jsme nedaleko odsud v Chrasti u Chrudimi a bylo to nejbližší místo, kam se dalo jezdit v zimě lyžovat. Zdejší atmosféru mám rád.


Využijete víkend pro lyžování?
Letos určitě ne, protože jsem tady sám. Když přijedu s dětmi, tak vždycky ano, lyžujeme celé dva dny. V neděli se vracím brzo do Prahy, tak si letos bohužel nezajezdím.


Myslíte si, že je dobře, když se ve vládě nad horami střídá Rampušák s Kačenkou, tedy muž a žena?
Jasně, že jo. Mělo by to tak být. Já bych zrušil parlament i senát a rozdělil bych to takhle mezi lidi. Půl roku jeden, půl roku druhý. Určitě vláda Kačenky bude velice zajímavá.


Jak hodnotíte letošní období v rukou Rampušáka?
Myslím, že letošní vláda Rampušáka byla taky výborná, protože za ta léta, co sem jezdím, byla málokdy takhle hezká sněhová nadílka a pěkné počasí. Dost často jsme se plácali v bahně a dešti, ale letos se mu to fakt povedlo.

ŠTĚPÁN KRPATA


Jak hodnotíte letošní průběh?

Letos, úplně super. Nejdřív jsem si myslel, že bude trochu zima, že nevyjde počasí, ale pak se Rampušák s Kačenkou smilovali a dopřáli nám parádní sluníčko. Lidí přišlo neskutečné množství, neuvěřitelný počet masek. Zkrátka skvělá přehlídka všeho.

Co se vám, jako moderátorovi akce, líbilo úplně nejvíc?

Mně se líbilo, že když byly nahoře na kopci připraveny masky ke společnému sjezdu, tak se všichni lidé sešli tady pod podiem, udělali skvělý koridor a úžasnou atmosféru pro všechny ty děti i dospělé, kteří se opravdu snažili a vymýšleli převleky. Lidi to ocenili, takže to bylo super.

Myslíte si, že na tomto bílém podiu budete stát i příští rok?

Doufám, že ano a hrozně se na to budu těšit.

Autor: Redakce

18.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Ilustrační foto.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení