Začátkem letošního roku udeřila i na Hradecku nebezpečná nemoc. Ptačí chřipka si vyžádala mimořádná bezpečnostní opatření. Někteří chovatelé však svou drůbež před infekcí uchránit nedokázali a řešení ze strany veterinární správy pak bylo razantní - následovalo vybití celého chovu.

V Královéhradeckém kraji se zatím na Ministerstvo zemědělství, které má ve své gesci vyplácení náhrad za utracené opeřence, obrátilo pět chovatelů drůbeže. Sečetli škody a vyčíslili je na jeden milion a čtyři sta tisíc korun.

Přestože ministerstvo ve svém rozpočtu s náhradami za mrtvé ptáky počítalo dopředu, řádění ptačí chřipky bude stát ještě další peníze. Ministerští úředníci budou po vládě požadovat dalších 70 milionů korun na pokrytí letošních škod. Mimořádné finanční prostředky by měly být uvolněny z vládní rozpočtové rezervy.

Informovala o tom mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Kubálková s tím, že snahou ministerských úředníků je, aby všechna odškodnění byla chovatelům vyplacena nejpozději do 90 dnů od usmrcení zvířete.

Strach z nebezpečné nemoci naplno pocítili chovatelé v lednu letošního roku. Od té doby se situace poněkud uklidnila, přesto se virus opět může kdykoli znovu připomenout.

„Myslím si, že dnes je riziko minimální, ale člověk nikdy nemá stoprocentní jistotu," uvedl chovatel krůt Ivan Horák.

Účet za ptačí chřipku zaplatí stát i drobní chovatelé

Začátkem letošního roku řádil i v Královéhradeckém kraji virus ptačí chřipky. Za oběť mu padly převážně malé chovy. Ty musely být z preventivních důvodů veterináři vybity. Náhradu škod chovatelům poskytuje stát.

Konkrétně jde o Ministerstvo zemědělství, které bude majitelům vybitých chovů vyplácet náhradu. Přesnou sumu však ministerští úředníci zatím neznají. V každém případě se podle nich bude jednat o desítky milionů korun.

„K dnešnímu dni je na Ministerstvu zemědělství České republiky zaregistrováno pět žádostí chovatelů drůbeže z Královéhradeckého kraje. Celková výše jimi požadované náhrady, tedy vyčíslení nákladů a ztrát, představuje částku necelých jeden milion čtyři sta tisíc," uvedla za ministerstvo mluvčí Tereza Kubálková s tím, že pro letošní rok bylo připraveno na náhrady podle zákona přes 31 milionů korun.

Už teď je ovšem jisté, že tato částka stačit nebude. Proto ministerstvo zemědělství bude po vládě chtít dalších 70 milionů korun. V tomto týdnu se má žádost dostat do mezirezortního připomínkového řízení.

„Pro stát jde o mandatorní, tedy povinný výdaj. Chovatelé nemusí mít obavy, že nebude pokrytý," ubezpečila Tereza Kubálková.

V rychnovském regionu se jediný případ ptačí chřipky objevil v malochovu ve Žďáru nad Orlicí. Veterinární opatření vyhlášená 10. února byla striktní a zahrnula 30 obcí. Do ochranného pásma spadalo šest měst a obcí, ostatní byla v pásmu dozoru. Vzhledem k tomu, že se další nákaza už nevyskytla, byla 14. března nařízení o ochraně drůbeže zrušena.

Strach, ale i rozhořčení

Obavy z možného návratu nákazy sice ještě místy panují, ale chovatelé se spíš zlobí, že finanční kompenzace za utracené kusy jsou neadekvátní - sto korun za kus, když jen jeho pořízení přesahuje částku 150 korun.

Opatření respektují

„Pochopitelně je to nepříjemné. Ale plně chápu nutnost například uzavřených prostor. Opatření byla přiměřená. My jsme pro bezpečí udělali maximum," dodal chovatel drůbeže z Hradce Králové Ivan Horák.