Průmysl v celé České republice loni zvýšil tržby o 8,5 procenta na 2,87 bilionu korun. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Statistika se v regionu týká 131 firem s více než 100 zaměstnanci.

K nejvýznamnějším investorům patří Škoda Auto

Královéhradecký kraj v loňském roce získal také významné investice. Prostřednictvím agentury CzechInvest by měly do kraje přijít investice za 5,4 miliardy korun. Konkrétní jména největších investorů CzechInvest sice nezveřejnil, ale podle dřívějších informací patří k hlavním investorům v kraji automobilka Škoda Auto, která má v regionu své závody ve Vrchlabí a v Kvasinách.

Růst tržeb a výroby v průmyslu přinesl loni v kraji nová pracovní místa. Statistiky sledované podniky v hradeckém kraji meziročně zvedly počet zaměstnanců o 8,9 procenta na 40 358 lidí.

Růst zaměstnanosti v průmyslu byl vyšší už jenom v Jihomoravském kraji. Nabírání lidí v průmyslových podnicích se odrazilo i v míře nezaměstnanosti, která v Královéhradeckém kraji na konci prosince činila 7,5 procenta a oproti konci roku 2010 byla nižší o téměř jeden procentní bod.

Broumovská Veba zabodovala i na afrických trzích

Úspěšný rok měla loni textilka Veba Broumov, která vyrábí takzvaný africký brokát a patří k lídrům textilního oboru v ČR. Loni podnik podle předběžných výsledků zvýšil obrat asi o 13 procent na více než 1,8 miliardy korun. „Růst a oživení afrických trhů byly silnější než se čekalo, posílili jsme i na úkor konkurence,“ řekl generální ředitel podniku Josef Novák.

Tržby jsou slabé, produktivita práce stále pokulhává

Přestože průmysl kraje vykázal loni významný růst, absolutní hodnotou tržeb je v rámci republiky podprůměrný. „Z hlediska výše tržeb se kraj řadí na 11. místo ze čtrnácti krajů,“ upozornili statistici. Ani v produktivitě práce průmysl v kraji nepatří ke špičce, když hodnota tržeb na jednoho pracovníka ve výši 2,8 milionu Kč byla mezi kraji až devátá.

Čísla ČSÚ o výkonnosti průmyslu hradeckého kraje zkresluje to, že výkony závodů Škody Auto v Kvasinách a Vrchlabí se počítají podle boleslavského sídla automobilky do statistiky Středočeského kraje. Závody Škody Auto jsou přitom s asi 5000 lidmi největším zaměstnavatelem v hradeckém kraji. Kvasinský závod byl loni plně vytížený díky úspěšnému odbytu modelů Superb a Yeti.