„Děláme to hlavně pro radost. Těší nás, že můžeme podpořit obec," prozrazuje Martin Dohnálek, spoluzakladatel spolku. Na zkouškách se podle jeho slov setkává skvělá parta, se kterou je velká legrace.

Napálili ho

A že jsou jeho slova pravda, hned potvrzuje veselou historkou. Jednou prý hráli inscenaci inspirovanou televizní soutěží Chcete být milionářem a jeho ochotničtí kolegové na něj vymysleli vyvedenou „lumpárnu".

„Měl jsem se při představení napít ze sklenice vody. Při zkouškách i při generálce bylo vše v pořádku. Když se hrálo „naostro" vyměnili mi vodu za slivovici. A já jsem se napil," vypráví pobaveně Martin Dohnálek.

Pálenku prý ale nesnáší. Co následovalo si každý dovede představit – ochotník se zakuckal a ohnivou vodu vyprskl „spoluhráči" do tváře.

„Diváci si ani nevšimli, že to nebyl záměr," prozrazuje dnes už s úsměvem. V první moment však radost neměl. „Pěkně jsem jim vyhuboval. Nakonec jsme se tomu ale všichni zasmáli," vzpomíná.

Zhruba patnáctičlenný spolek funguje už čtrnáctou sezonu. A novou inscenaci každoročně představuje při kácení máje, které se letos bude konat 25. května.

„Je to tradice. Dříve jsme hru hráli jen jednou při této příležitosti. V současnosti se snažíme nabízet ji dál," říká režisér a principál Májovky Jiří Tůma.

Nejkrásnější a nejzajímavější představení si podle jeho názoru zahrála Májovka loni v létě na nádvoří rychnovského zámku.

„Pršelo. Diváci byli schovaní v podloubích. My, herci, jsme hráli na přímém dešti. Málokdo by to podstoupil, ale byl to opravdu nádherný zážitek," vzpomíná.

Plánované představení

Novou hru Dívčí válka, aneb… spolek poprvé zahraje při kácení máje 25. května v obci 
Synkov-Slemeno.

Premiéry představení spolku Májovka se konají vždy při slavnosti kácení máje.

Loni ochotničtí herci zahráli představení Ze starých pověstí českých, aneb kdo neskáče není Čech.

Letos nacvičují jeho pokračování Dívčí válka, aneb…

Inspirací jim byl televizní seriál Pra pra pra. Autorem jeho scénáře je František Ringo Čech.

Postavy i děj si herci upravili podle své potřeby. Kostýmy a rekvizity si vyrábějí sami.

Barbora Zemanová