Můžete popsat svůj vztah k Opočnu?
Narodil jsem se tu a prožil celé své dětství. Později jsem bydlel na internátu, ale do Opočna jsem stále jezdil za svou matkou. Dnes žiji v Hradci Králové, takže to sem nemám daleko. Jsem opravdu rád, když vidím, jak moje rodiště vzkvétá.

Jak jste se dostal k disciplíně, která vás proslavila?
Jako kluk jsem samozřejmě také občas střílel ze vzduchovky. Sportovní střelba je ale úplně něco jiného. Začal jsem s ní až na vyšší vojenské škole v Lipníku nad Bečvou. Už druhým rokem jsem pak reprezentoval školu na mezinárodních závodech a začal jsem vyhrávat. I když jsem pak nastoupil k útvaru, věnoval jsem se tomuto sportu nadále. Nabídku, abych se stal profesionálním členem Dukly, jsem ale nepřijal, protože jsem se nechtěl stěhovat do Prahy. Nebyly tam tehdy byty a já jsem měl tady na Rychnovsku rodinu. Sloužil jsem tehdy v Čermné nad Orlicí. Už rok nato jsem jel do zahraničí jako reprezentant. Hlavní trenér Dukly byl zároveň trenérem národní reprezentace, takže si mě vyhlédl.

Střílíte i v současnosti?
Jednou za čas si ještě zajedu na závody. Sleduji kalendář akcí, které se konají v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Jsem rád, že pořád dokážu porážet o dvacet nebo třicet let mladší soupeře.

Věnoval jste se i jiným sportům?
Jako kluk jsem samozřejmě zkoušel všechno možné. Hrál jsem košíkovou, fotbal a chodil hrát hokej na Broumar. Dělal jsem závodně také terénní cyklistiku. Jeden z prvních takových závodů se jel právě tady v Opočně. Trať vedla přes zámeckou oboru na náměstí. Podařilo se mi v něm tehdy zvítězit.

Sledujete současnou českou střeleckou scénu? Co na ni říkáte?
Naštěstí to stále ještě žije. Drží to hlavně několik střeleckých rodin. Každý zná například úspěchy Kateřiny Kůrkové, dnes Emmons. Ta základna už ale není tak velká jako dřív. Můj syn a vnuk ale u toho nevydrželi.

Jak vzpomínáte na olympiádu v Mnichově, která se tragicky zapsala do historie?
Němci dělali, co mohli, ale tomu masakru nakonec stejně nezabránili. Vypadalo to jako regulérní válka. Já jsem ale už měl odzávoděno, takže se to na mých výkonech nemohlo projevit.