„Jeden džus s vodkou a dvojku vína, prosím.  A panáčka rumu k tomu." Číšník v jedné renomované, pochopitelně nejmenované, restauračce v centru Hradce Králové, kde byla v pátek hlava na hlavě, si objednávku zapsal a bez mrknutí oka odešel. Nezalekl se ani toho, na jaké jméno byl náš stůl rezervován: Hradecký deník.

„Díky moc, jen pozor, už asi hodinu platí prohibice," upozornil jsem ho spokojeně, když na náš stůl přinesl další várku pití. „Vždyť jsem vám na stůl přinesl džus," mrkl významně číšník. Trochu ostrý džus, při kterém stoupala nálada po každé sklenici, ale měl vlastně pravdu, uvědomil jsem si. Byl to skutečně profík, donesl totiž i slíbený rum. Schoval ho umně mezi plátky chleba, které na talířku vystavěl do pyramidy.

Venku před barem se už houfovali policisté a městští strážníci. Prolétli postupně všechny nálevny a upozorňovali, že všechen tvrdý alkohol musí přijít pryč nejen ze všech vitrín, ale dokonce i z nápojových lístků. Jako by nestačilo pouze zákazníky odmítnout, že žádný alkohol nad 20 procent prostě dostat nemohou.

Byla to dobrá party. Rum jsem původně ani pít nechtěl, ale byl jsem zvědav, kde ho dostanu. Domů jsme se vrátili nad ránem. „Zkoušku rumem" jsem přitom absolvoval jen kvůli prohibici, obyčejně ho moc nepiju. Těžká to práce redaktora v terénu…

Jenže v sobotu úspěšně zahájený opilecký víkend pokračoval. V jedné z mých oblíbených hospod poblíž Pardubic prohibice skončila úderem půlnoci. Dvě hodiny po oficiální zavíračce, v okamžiku, kdy zmizela většina zákazníků a „vzduch byl čistý". Do té doby vrchní jen točil pivo a nikdo se ho ani neodvážil zeptat, zda by ho nešlo proložit něčím tvrdším.

Zítra se už neuvidíme

„Zejtra se už nevidíme, tak si na to aspoň musíme připít," blýskl se černým humorem jeden ze štamgastů, když objednal panáky  pro celý stůl.

Upřímně, tu smršť nad rámec několika piv jsem nečekal a k autu, kterým pro mě přijela žena, jsem doklopýtal za popěvku „Co jste hasiči, co jste dělali…". O to hůř mi bylo v neděli…

„Holt budeme teď muset doma oprášit domácí zásoby," loučili jsme se se spolustolovníky.

Anebo tím stát jen otevřel cestu černému trhu s ještě podezřelejším alkoholem než tím, který právě teď obchodníci vyklízejí z regálů supermarketů, pomyslel jsem si.

„Stažením alkoholu z obchodů si budou moci obchodníci udělat inventuru. V klidu roztřídí, co je košer a co nakoupili z garáží. Dobře vědí, co odkud pochází. Na pulty po skončení prohibice vrátí to legální zboží, a to nelegální prodají za nákupní cenu ožralkům, aby netratili. Otravy se tak jen rozmělní do delšího času," přisvědčila včera v anketě Deníku Anna Zaláková  z Holic.

„Bylo jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde, když se tu pančuje chlast ve velkém. Ale pro mě hostinského je to docela na prd, jelikož je to část mých příjmů. A účty přitom musím platit dál," zlobí se provozovatel jedné chrudimské hospody Martin Horník.

Ale prohibice je nejen pro zlost. Češi jsou národ  vynalézavý a prohibice se ihned stala terčem vtipů.

„Zavedením zákazu alkoholu vláda riskuje, že národ vystřízliví," objevilo se na internetových sociálních sítích.

Jeden velký obchodní řetězec se na cedulce oznamující zákaz prodeje alkoholu dokonce omylem dopustil kouzla nechtěného.

„Vážení zákazníci, omlouváme se za dočasné omezení prodeje alkoholu z důvodu nařízení vlády ČR ze dne 14. 9. 2012. Omezení platí do odvolání vlády ČR. Děkujeme za pochopení," znělo oznámení.

Tak uvidíme, co skončí dřív.