Protože voda v přehradě není pro tento účel dlouhodobě vhodná, což ovlivňuje návštěvnost kempu, všichni kandidáti se shodli na řešení vybudovat zde přírodní koupací biotop.

Tím byl na vedlejší kolej odsunut původní záměr postavit v kempu nový, finančně nákladný bazén.

„Jako případný starosta budu prosazovat vytvoření přírodního biotopu s vodními rostlinami. Je to cesta, jak dostat turisty do kempu i do města," řekl tehdy Deníku současný místostarosta Tomáš Hubka. Také nynější starosta Martin Staněk podporoval tuto variantu. „Z pohledu koupání se nejlépe jeví koupací jezírka. Nejsou tak nákladná a jsou ohleduplná k životnímu prostředí." V souvislosti s tímto záměrem se v pondělí sešlo vedení města včetně několika zastupitelů se zástupci stavební a projektové společnosti Bapo z Rousínova v restauraci „Plážovka" v areálu kempu. Přítomní byli seznámeni s možnostmi koupacích biotopů.

Jde o přírodní koupaliště, kdy stěny i dno bazénu jsou potaženy zelenkavou fólií, která zvýrazňuje přírodní zbarvení vody. Koupaliště využívá přírodních funkcí rostlin a živočichů. Voda je čištěna bez přidání chemických a desinfekčních přípravků. Nevypouští se, ale cirkuluje a opět se čistí v uzavřeném okruhu.

„O čistotu vody se starají speciální rostliny, které se nacházejí v oddělených regeneračních nádržích, kam „špinavá" voda putuje pomocí čerpadel. Zde proběhne přes kořeny rostlin přirozený čisticí proces a malým potůčkem již odtéká čistá voda zpět do koupací nádrže. Systém je vybaven také sběrači mechanických nečistot," vysvětlil Milan Barták ze společnosti Bapo.

Na Rozkoši jsou připraveny ke koupání dvě nádrže pro děti, pro plavce i neplavce. Ty by doplnily biologické laguny s devíti flísovými filtry. Přes snadnou údržbu, vysokou účinnost a relativně nízké náklady je třeba zajistit pracovníka, který se bude o chod biotopového koupání pravidelně a svědomitě starat. „K biotopu musí mít člověk vztah, protože rozhodující je kvalita vody. Proto je třeba mít pracovníka, který bude zodpovědně provádět pravidelnou údržbu," uvedl Bartákův kolega Vojtěch Doležal.

Barták navíc upozornil, že při provozu se filtry nesmí zanést nečistotami. „Musí se pravidelně čistit. Správce biotopového koupání by měl být při jeho výstavbě. Měl by to mít zkrátka v srdci," tvrdí. Provozovatel autokempu Jan Šnajdr přítomné ubezpečil, že se o biotopové koupání bude starat pracovník střediska údržby kempu. „Personál je na tuto oblast vyškolen. Pokud si nebudeme vědět rady, obrátíme se na odborníky, kteří koupání postaví," prohlásil a dodal, že kapacita kempu je 3500 lidí. „Návštěvnost klesá, je v průměru 1200 lidí za sezónu," dodal.

Projektová dokumentace, která bude zahrnovat také šatny, umývárny, WC a zázemí, přijde na více než 400 tisíc korun. Samotná realizace přijde na zhruba 15 milionů korun. „Aktuálně se pracuje na povolení. Potom budeme hledat podporu z externích finančních zdrojů pro výstavbu, která bude zahájena nejdříve v příštím roce," prozradil starosta Martin Staněk.

Hynek Šnajdar