VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE: Prezident Zeman na návštěvě podkrkonošského Vrchlabí

Královéhradecko - Na dvudenní návštěvu kraje ve čtvrtek přijel prezident republiky Miloš Zeman. Během programu navštíví v pátek dopoledne i město Vrchlabí, kde se setká s občany i představiteli města.

1.4.2016
SDÍLEJ:

Prezident Zeman na návštěvě VrchlabíFoto: Zdeněk Horák

„Vy vypadáte tak mladě, přitom jsem si přečetl, že jste ve funkci již páté volební období. To jste začal už v šestnácti?" První slova Miloše Zemana směřovala ke starostovi Janu Sobotkovi, v jehož doprovodu pak hlava státu zamířila na setkání s vedením města i okolních obcí.

Následovala beseda s veřejností a přestože náměstí TGM je doslova co by kamenem dohodil, přijel prezident k pódiu autem. Na něm už byl ale ve svém živlu, mezi pěti stovkami přítomných měli jeho příznivci drtivou převahu.

„Toto, co pijeme, je minerálka, ale hodil by se grog. No, dali jste mi jenom minerálku, pane starosto, já si to budu pamatovat," prohlásil se smíchem prezident na začátku diskuze.

Ne každý souhlasil

Kromě všeobecného přitakávání a potlesku při odpovědích se ze shromáždění pod pódiem ozvalo několik ojedinělých hlasů či pískot. „Kalousek na hrad!" Vykřikoval jeden muž. „Kalousek je jediný, kdo nelže!" Nechal se slyšet. Ale dav, složený většinou z lidí starší generace, ho rychle s opovržlivým mručením umlčel.

Naopak zcela potichu byla skupina lidí z Vrchlabska a okolí, která rozvinula tibetské vlajky a transparent s textem „Zeman je gentleman. V.V. Putin, Gazeta Pravda." Na otázku, co chtějí svým postojem říci, Jiří Flousek podotkl: „Chceme jen vyjádřit, že i v naší zemi existují lidé s jinými názory, než jaké má pan Zeman."

„Mohl byste támhletěm pomatencům s vlajkami vysvětlit, co se do padesátých let v Tibetu dělo?" Vznesl dotaz k prezidentovi jeden z účastníků. „Nemám nic proti tomu, aby kdokoliv vyvěšoval tibetskou vlajku. Ale měl by mít alespoň základní informace o tom, jak Tibet vypadal předtím. A neměl by si namlouvat, že to byla rozvinutá a prosperující demokracie. Byl to feudálně-otrokářský stát," odvětil Miloš Zeman.

Diskuze nemohla minout ani žhavé téma vztahů České republiky s Čínou. „Před několika dny byly podepsány dohody a první se týká také Vrchlabí. Zvyšuje export českých Škodovek na čínský trh. Myslím, že už teď Škoda nejvíce ze všech zemí světa vyváží do Číny. Dohoda představuje 60 miliard korun během pěti let. Díly se budou vyrábět tady a montovat v Číně," poukázal prezident.

Rozhodnutí za rok

Stejně jako před měsícem v Harrachově, ani ve Vrchlabí prezident nezapomněl zmínit svoji hřebenovou túru po Krkonoších z před čtyřiceti let. Došlo na ni při dotazu, zda bude znovu kandidovat na post hlavy státu. „O tom, jestli budu znovu kandidovat, se vyjádřím v březnu 2017, tedy rok před skončením mandátu. A to z toho důvodu, že samozřejmě nevím, jestli si nevyjedu do Krkonoš, nenazuju běžky a neudělám totéž, co jsem udělal před čtyřiceti lety. Tehdy jsem celý krkonošský hřeben na běžkách projel za jeden den a skončil jsem v půl jedenácté v noci v Černém Dole, kde už mě šla hledat Horská služba. Ale protože jsem o čtyřicet let starší, tak až budu sjíždět ze Studniční hory k Bufetu Na Rozcestí, tak si zlomím obě nohy a sdělím národu, že prezident, který má zlomené obě nohy, už nemůže kandidovat," odpověděl. A lidé, držící tibetské vlajky, mu nadšeně zatleskali.

Hodně proti mysli některých přítomných byla čerstvá zpráva o možném státním vyznamenání pro Václava Klause. „Ohlédni se, co máš za sebou a když jsi prospěl ostatním lidem a nikoli sobě, máš naději na vyznamenání," odpověděl šalamounsky Miloš Zeman k dotazu, zda by exprezidentovi ocenění udělil. Tazatelka ale trvala na jasné formulaci. „Když se nad mojí odpovědí zamyslíte, tak dostanete jasnou odpověď. Přemýšlejte trošku." Publikum se bavilo a dotyčná raději dané téma opustila. Prezident však připomněl, že v loňském roce vyznamenal Jiřího Hlavatého z Juty. "Nikoliv proto, že je náhodou senátorem, ale protože Jutu dobře vede. Je to srdcař, který ji vytáhl nahoru. Je to úspěšný podnikatel, který lidi zaměstnává, slušně je platí, exportuje," řekl Miloš Zeman, když zdůvodňoval svá kritéria pro udělování vyznamenání.

Na veřejném setkání s Milošem Zemanem se objevil také Vladimír Dryml, politik a donedávna i ředitel vrchlabské nemocnice. „Naše vztahy jsou dlouhodobě dá se říci dobré, už od mého členství v ČSSD. A to v podstatě trvá, i když někteří lidé kolem pana prezidenta jsou pro mne trochu problém, jako pro většinu obyvatel České republiky. Ale to je jeho záležitost, on za ně ručí a nese i svůj díl odpovědnosti," podotkl.

Starosta Jan Sobotka v závěru setkání předal prezidentovi dar. Kromě obrazové knihy, přibližující krkonošské hřebeny v obrazech, dostal Miloš Zeman také koš s regionálními produkty. „Je tam i láhev hořkého likéru," upozornil s úsměvem.

Páteční krátký on-line:

11.42: Pan prezident dobesedoval, lidé se pomalu rozcházejí a prezidentská kolona se pomalu vydá směr Kostelec nad Orlicí, kde Miloš Zeman svou krátkou návštěvu našeho kraje odpoledne ukončí.

11.28: Prezident Zeman spolu se starostou Sobotkou a hejtmanem Francem sedí na pódiu a diskutuje s občany.

Miloš Zeman diskutuje s občany Vrchlabí

11.15: Na náměstí je hezky naplněno, tísní se na něm více než 500 lidí, někteří Vrchlabáci drží v rukou i tibetskou vlajku. Slyšet byl i pokřik "Kalousek na hrad.."

Tibetská vlajka mezi účastníky setkání

10.49: Prezident se zatím stále účastní setkání s představiteli města a okolních obcí na vrchlabském zámku.

10.48: Náměstí se rychle naplňuje netrpělivými příznivci Miloše Zemana a ostatními návštěvníky.

Náměstí T.G.M. ve Vrchlabí

Náměstí T.G.M. ve Vrchlabí

10.38: Na náměstí T.G.M. se již začínají shlukovat první občané a fanoušci prezidenta Zemana.

Příjezd Miloše Zemana do Vrchlabí

10.31: Miloš Zeman je ve Vrchlabí. "Vy vypadáte tak mladě, při tom jsem si přečetl, že jste ve funkci již páté volební období. To jste začal už v šestnácti?" Těmito slovy se pozdravil prezident se starostou Vrchlabí Janem Sobotkou.

10.18: Prezidentská kolona je na cestě z Mladých Buků do Vrchlabí. Silnice jsou lemovány všudypřímnými policisty a hasiči, kteří dbají na poklidný průběh přesunu do vrchlabského zámku.

10.16: V terénu jsou již připravení zástupci naší redakce. Na příjezd Miloše Zemana čekají u vrchlabského zámku pouze zástupci tisku a fotografové, prázdné je zatím i náměstí, kde se má prezident setkat s občany města.

10.14: Dobrý den, vážení čtenáři. Vítejte u krátké on-line reportáže z dvoudenní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v našem kraji. Dnes z Vrchlabí.

Autor: Jana Mudrová, Redakce

1.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník22 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky od 6:00 do 14:00 hodin nebo e-mailem jan.holiencin@pzp.cz., - SOU, - vhodné i pro absolventy, - znalost technické dokumentace nebo praxe v oboru, - časová flexibilita, bezúhonnost, - příspěvky na stravování.. Pracoviště: Pzp komplet a.s. - výrobní závod dobré, 517 93 Dobré. Informace: Jan Holienčin, +420 603 485 365.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář18 500 Kč

Řezníci a uzenáři Řezník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 21600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky od 7:00 do 18:00 hodin nebo osobně na pracovišti. , - ZŠ, - místo výkonu práce je na prodejně Novák Maso-Uzeniny v prostorech Penny Marketu, Nabízené výhody:, - lázně, firemní oblečení, poukázky na prací prostředek, zvýhodněný tarif O2, slevové poukázky na odběr zboží.. Pracoviště: Zimbo czechia s.r.o. - prac. penny market dobruška (maso-uzeniny novák), Solnická, č.p. 59, 518 01 Dobruška. Informace: Eva Uhrová, +420 725 263 672.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář17 000 Kč

Řezníci a uzenáři Řezník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky od 7:00 do 18:00 hodin nebo osobně na pracovišti. , - ZŠ, - místo výkonu práce je na prodejně Novák Maso-Uzeniny v prostorech Penny Marketu, Nabízené výhody:, - lázně, firemní oblečení, poukázky na prací prostředek, zvýhodněný tarif O2, slevové poukázky na odběr zboží.. Pracoviště: Zimbo czechia s.r.o. - prodejna, Smetanova, č.p. 1607, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Eva Uhrová, +420 725 263 697.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce13 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt telefonicky PO - PÁ od 10:00 do 17:00 hod., - ZŠ. Pracoviště: Hoai dang xuan - pracoviště, Osvobození, č.p. 97, 517 71 České Meziříčí. Informace: Dang Xuan Hoai, +420 777 271 984.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pevnost Dobrošov.

Pevnost Dobrošov spolkne přes 90 milionů. Začnou ji opravovat

Z gotického hradu Kost.

Na Kost se chystají návštěvníci i zedníci

Nechtějí mít radnici jak za krále Klacka

Královéhradecko, Hronov - Postavit novou radnici a prodat domy na náměstí, kde nyní MěÚ sídlí. To je představa vedení města, kterou navzdory připomínkám posvětila většina zastupitelů.

Na místě, kde leží hromada suti, vyroste nový městský úřad

Královéhradecko, Lázně Bělohrad - Žádný ze tří návrhů nového městského úřadu, které v architektonické soutěži obsadily první místa, nepočítal s využitím budov čp. 27 a 28 v severní části náměstí.

Okolo Hradce bez dálniční známky? Rozhodnutí padne v létě

Královéhradecko - Když se po dlouhých letech a sporech vloni v létě konečně dokodrcala dálnice D11 až do Hradce Králové, mnulo si město ruce.

Nádraží opraví za půl miliardy Subterra, cena v soutěži klesla víc než o třetinu

Královéhradecko, Jaroměř - Nádraží bude po rekonstrukci bezbariérové. Na nástupiště dopraví cestující výtahy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT