VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přenechá vydra Eliška studánku cyklistům?

Hradec Králové - Při modernizaci dopravního uzlu u Grandu chce město vystavět nový podzemní parkovací dům pro kola.

3.8.2017
SDÍLEJ:

Město dokončuje studii modernizace přestupního uzlu u Grandu, která prověřuje a navrhuje varianty úprav jednoho z nejvýznamnějších veřejných prostranství historického centra města. Dotkne se i Elišky či Kloboučku? Foto: DeníkFoto: Deník

Zmizí oblíbené občerstvení U Kloboučku nebo nedaleká studánka s vydrou Eliškou? Městští architekti teď prověřují, kam by u Grandu umístili nové podzemní parkoviště pro kola. To chce město vybudovat společně s přestavbou zdejšího důležitého dopravního uzlu.

Opatření proti zlodějům

Nejdříve však v letech 2020 či 2021. „O podzemním parkovišti v této lokalitě uvažujeme. Kromě hromadné dopravy je totiž také důležitým cyklistickým uzlem. Bohužel zde dochází i ke krádeži kol. Tomu chceme zabránit,“ uvedl náměstek Jindřich Vedlich.

Hradec je v republice znám svými parkovacími věžemi pro kola – na Riegrově náměstí a u OC Futurum. V případě plochy u Grandu však chce kola „schovat“ pod zem. „Díky rázu zdejšího prostranství, a také s ohledem na fakt, že se pohybujeme v lokalitě u Grandu na hranici Městské památkové rezervace a Městské památkové zóny, nelze tu uvažovat o jiné možnosti, než o parkovišti pod povrchem,“ dodal náměstek Jindřich Vedlich s dodatkem, že celkové řešení vyplyne až s dalšího jednání s architekty a památkáři. Doposud tak není jasné, zda budou cyklisté svá kola parkovat v místech, kde nyní stojí občerstvení U kloboučku nebo skulptura vydry Elišky se studánkou. „Vše je teprve otázkou dalších jednání,“ dodal náměstek. Kromě cyklověže chce město v první dekádě dvacátých let přestavět i samotný dopravní uzel u Grandu.

Současně probíraná varianta počítá například s přesunutím současné zastávky u hotelu Grand tak, aby nebyla přímo v křižovatce a jedním přechodem pro chodce, který nebude zasahovat do zastávky MHD. Město si od toho projektu slibuje zklidnění automobilové dopravy v centru města.

Rozhodnou projektanti

Nyní projektanti začnou připravovat detailnější návrh záměru. Město zároveň bude jednat s majiteli okolních domů, provozovateli obchodů či restaurací ohledně možnostech a způsobu zásobování, které v této lokalitě v současnosti velmi komplikuje dopravní situaci i provoz chodců na chodníku. „Zvolená varianta nemusí znamenat finální podobu křižovatky, jde o nejlepší řešení z pohledu projektantů a urbanistů. Počítáme, že se k ní vyjádří i lidé bydlící v okolí a místní podnikatelé, jejichž připomínky se případně mohu zapracovat do konečné podoby,“ dodal náměstek Vedlich.

Autor: Petr Vaňous

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Ilustrační foto

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Studenti v kraji volili hlavu státu

Královéhradecký kraj - Výsledky studentských prezidentských voleb jsou už známé. Středoškoláci nanečisto volili prezidenta i na středních školách Královéhradeckého kraje.

Dětenický betlém znovu ožívá

Královéhradecko, Dětenice - Příběh dětenického betléma, jehož počátek se datuje do devatenáctého století, ožívá v jednadvacátém století.

Zima, vítr, sníh. Běželo se znovu až do oblak

Východní Čechy, Dolní Morava - Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. „Krásné zimní počasí,“ radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tříkilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT