Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Možnost, že v Česku na sjezdovce potkáte sportovce „pod vlivem" není miz

Orlické hory Zimním sportům přeje počasí i dostatek sněhu a České hory tak zažívají úspěšnou sezónu. Mezi desítkami tisíc návštěvníků se však najde i řada těch, kteří sportují tzv. pod vlivem. Průzkum České pojišťovny ukázal, že 90 % lidí alkoholu při zimních sportech neholduje.

27.2.2015 1
SDÍLEJ:

Orlické hory.Foto: Jaroslav Karban

Stále však zbývá 10 % těch, pro které alkohol při sportu není žádnou překážkou. Pojišťovna má pro tyto „sportovce" jasný vzkaz: alkohol na sjezdovku nepatří!

Pomineme-li večerní popíjení v restauracích a ubytovacích zařízeních, Češi alkohol na sjezdovce odmítají. Přesně 90 procent v průzkumu ČP uvedlo, že při provozování zimních sportů alkohol nekonzumují.

Zbylých deset procent představují hazardéři, kteří sjezdovky brázdí poté, co se alkoholem posilnili. I jeden jediný lyžař či snowboardista přitom na svahu představuje potenciální riziko pro desítky lidí.

Zahřeje i dodá kuráž

Co vede Čechy k tomu, že se vydají na sjezdovky poté, co si dopřáli jeden či více alkoholických nápojů? Důvodů je celá řada, mezi ty nejčastější, které respondenti zmiňovali, patří v 55 % případů představa, že alkohol zahřeje.

Ve 49 % případů pak lidé pijí na svahu jednoduše pro zábavu s rodinou nebo přáteli. Nezanedbatelných 16 % přitom přiznává svoji lehkomyslnost, když jsou přesvědčeni, že pověstná kapka alkoholu nemůže ničemu a nikomu uškodit. Pro 4 % dotázaných pak alkohol představuje to správné nakopnutí, napijí se na „kuráž".

Odpovědný přístup

Češi, kteří si na horách při svých aktivitách alkohol odpustí, tak činí jednoduše z přesvědčení, že alkohol ke sportu nepatří (v 62 % případů). Téměř v 50 % případů také zazněla obava, že pod vlivem alkoholu mohou zranit sebe nebo někoho jiného. Není bez zajímavosti, že v šesti procentech lidé nepijí, protože se bojí pokuty.

Ve 13 % pak Češi na alkohol na sjezdovce raději zapomenou, protože se bojí krácení pojistného plnění. Taková motivace k odmítání požívání alkoholu je založena na správném uvažování.

Česká pojišťovna považuje přítomnost alkoholu v případě pojistné události u úrazového pojištění za vážné porušení pojistných podmínek. „V případě, kdy si pojištěný způsobí úraz pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, můžeme přistoupit ke snížení pojistného plnění až o 50 %.

Tento postup v praxi přitom striktně dodržujeme, ročně se to týká až několika desítek případů," vysvětluje praxi Jiřina Stanovská z Útvaru likvidace pojistných událostí životního pojištění ČP.

Pokud pojištěný způsobí pod vlivem alkoholu škodu na zdraví či majetku jiných osob, z jeho odpovědnostního pojištění pojišťovna újmu poškozenému zaplatí. Vyplacenou částku však po pojištěném viníkovi požaduje zpět. Zde se aplikuje nulová tolerance.

Pohled do zahraničí

Alkohol v případě cestovního pojištění spadá do oblasti výluk z pojištění. Vznikne-li pojistná událost pod vlivem této (či jiné návykové) látky, pojištění náklady na léčebné výlohy či na odpovědnostní škody (např. sražení jiného lyžaře, zničení části či celé výbavy apod.) nekryje.

V takovém případě může i obyčejný panák na zahřátí prodražit zimní dovolenou o desítky či stovky tisíc korun.

Autor: Redakce

27.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení