Na jedné straně záviděníhodné příjmy v dozorčích a správních radách, na druhé ovšem také milionové dluhy. Někteří východočeští poslanci se musí hodně otáčet, aby je dokázali splácet.

Rekordmanem mezi dlužníky celého poslaneckého klubu ODS je hradecký poslanec Pavel Staněk. Na dvou hypotékách dluží 6,9 milionu korun a k tomu ještě splácí auto na leasing za 277 tisíc korun.

Na druhé straně si ale Staněk také dokázal k poslaneckému platu slušně přivydělat. Za členství v hned čtyřech představenstvech a dozorčích radách hradeckých společností si vloni vydělal 270 tisíc korun, zhruba stejnou odměnu mu poslal také Úřad vlády za poradenskou činnost  a práci v legislativní radě.

Podobně je na tom poslanec Jiří Skalický (TOP 09). Na různých odměnách si přišel na 450 tisíc korun. Jenže k tomu splácí hypotéku ve výši téměř 2,2 milionu korun.

Tučné odměny

Majetková přiznání ostatních východočeských poslanců se tolika nulami nehemží.

Třeba novopacký poslanec Josef Cogan (TOP 09) si přivydělal pronájmem asi 253 000 korun a koupil za půl milionu pozemek u Nové Paky.

V pomyslném minusu je Jan Čechlovský (ODS). Splácí tři úvěry, dohromady za více než 3,2 milionu korun. Členství v dozorčí radě Elektrárny Opatovice mu přineslo 120 tisíc korun, jako předseda dozorčí rady chrudimských vodáren si pak vydělal 35 tisíc.

Co se týče členství v různých společnostech, správních a dozorčích radách, v tom jsou premianty dlouholetí poslanci ČSSD Hana Orgoníková a Miroslav Váňa.  Druhý jmenovaný si tak jen za šéfování pardubickému Stavebnímu bytovému družstvu vydělal 353 738 korun, dalších čtvrt milionu pak na odměnách v dalších společnostech.

Mnozí poslanci hodně investují do státních dluhopisů. Za půl milionu je nakoupil například ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). K tomu ještě asi za 1,1 milionu bankovní bondy a přiznal také, že získal 890 000 z pronájmu svých nemovitostí.

Jaroslav Martinů (ODS) uložil do státních dluhopisů celý milion. A jak řekl, naprostá většina těchto peněz pochází z jeho úspor: Martinů nekouří, nepije a léta nebyl nikde na dovolené. „Jsem šetřivý člověk," tvrdí o sobě. K tomu  si vloni vydělal 443 tisíc korun za funkci starosty Poličky. Tento plat podle svých slov daruje zpět městu.

Pokuta za nepoctivost

Hodně „vedlejšáků" má především poslanec Václav Cempírek (TOP 09). Ale nikoliv v dozorčích radách, nýbrž jako vysokoškolský pedagog. Přilepšil si tímto způsobem o více jak 900 tisíc korun.

Majetková přiznání prověřují členové mandátového a imunitního výboru. Nezkoumají ale, zda je politici sepsali pravdivě. Takovou pravomoc má na základě podnětu obecní úřad v místě poslancova bydliště. Případný postih může dosáhnout až 50 000 korun.