Deník zjišťoval, jaký je výhled do příštího roku ve městech regionu. Ve většině případů se výše poplatků za svoz komunálního odpadu a poplatky z domácích zvířat nezmění. Někde bude snížení či zvýšení v obecních vyhláškách pouze kosmetické.

Poplatky za svoz komunálního odpadu platí obci lidé s trvalým bydlištěm v obci. Samosprávy si vyhláškou stanovují konkrétní výši poplatku, nicméně zákon stanovuje limit, který nesmí částka vybraná za svoz odpadu překročit. Letos činí 750 korun.
Nejvyšší částky vybírané za odpad ve městech na Rychnovsku se pohybují okolo pěti set korun. Až na výjimky se nenavýší. Pokud ano, tak nijak dramaticky.

Kolik lidé na Rychnovsku zaplatí 
za svoz odpadu v příštím roce?
                                                        rok 2015 rok 2016
Rychnov nad Kněžnou                     500 Kč                      500 Kč

Dobruška                                         440 Kč                       430 Kč

Kostelec nad Orlicí                            500 Kč                      500 Kč

Týniště nad Orlicí                             600 Kč                       600 Kč

Opočno                                            520 Kč                       540 Kč„V Rychnově se poplatky za odpad zvyšovat nebudou. Zůstanou na stejné úrovni i pro příští rok, což znamená pět set korun na osobu. Nemění se ani poplatky ze psů, kde se pouze rozlišuje, zda jsou drženi v rodinných domech nebo v bytových. To podrobně řeší vyhláška," prozradila Veronika Kafuňková, vedoucí finančního odboru městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou. Stejnou částku ve výši pěti set korun by v příštím roce měli hradit také občané v Kostelci nad Orlicí. Definitivní podobu nové vyhlášky pro nadcházející rok bude na posledním letošním zasedání schvalovat městské zastupitelstvo.

Nejvíc v regionu zaplatí lidé za svoz odpadu v Týništi nad Orlicí. O plných sto korun víc než v Rychnově a Kostelci. Šest stovek se zde pravděpodobně nezmění ani v příštím roce. Platit v Týništi nemusíte najednou, ale lze poplatek rozdělit do dvou splátek. Týnišťské zastupitelstvo by návrh nové vyhlášky mělo schválit v pondělí 14. prosince.

Opočno poplatek mírně navýší

Kosmetickou změnu výše poplatku za svoz komunálního odpadu přináší návrh vyhlášky v Opočně, kterou městské zastupitelstvo bude schvalovat už v pondělí 7. prosince. Letos opočenští občané platili 520 korun. Pokud novou vyhlášku odsouhlasí, sáhne každý občan, včetně malých dětí, do peněženky pro další dvacetikorunu.

V Dobrušce navrhli lehké zlevnění

Nejlevněji vyjde svoz komunálního odpadu obyvatele Dobrušky. Letos ve městě museli zaplatit 440 korun na osobu. Městská rada už schválila mírné snížení o deset korun. V případě pětičlenné rodiny jde už o nezanedbatelnou padesátikorunu.

Ve všech dotázaných městech se pro nadcházející rok nezmění poplatky za domácí mazlíčky. Ceny se nezvyšují delší dobu. Například v Dobrušce se poplatky za psy neměnily od roku 2008. Pejsek v paneláku vyjde Dobrušťáky na 1500 korun. Pokud si pořídí druhého, tak ten už je o pětistovku dražší. Majitel dvou psů uhradí celkem 3500 korun za rok.