S sebou si raději vezměte bundu, pevnou vyšší obuv a do batůžku si přibalte suché ponožky a možná i něco dalšího na převléknutí, může se vám to po cestě hodit. Čeká vás místy vskutku dobrodružná výprava podzemním městem Osówka. Zvlášť pokud si vyberete Extrémní trasu, jejíž součástí je plavba na lodičce, na níž vás čeká i překvapení v podobě „zlatého pokladu“. Hlavní je udržet balanc při výstupu z kymácejícího se děravého člunu a na úzkých lávkách, po nichž musíte přejít zatopenou částí podzemí. Jinak hrozí, že si smočíte nejen boty, ale i kalhoty a možná i něco víc. Z východních Čech to sem není daleko, zvlášť z Náchodska a Rychnovska.

My jsme se vydali právě Extrémní trasu, na níž si vyslechnete řadu příběhů a třeba se vám i sám průvodce svěří, jak se tu kdysi jako dítě ztratil a snažil se najít východ. Jde o náročnější prohlídku, jak ostatně i název napovídá. Děti na tuto trasu mohou od osmi let v doprovodu. Zatímco v prospektech je podzemí krásně nasvícené, tady dostanete přilby a baterky, které prostory osvětlují jen spoře. Je třeba dávat pozor.

Podzemní město Osówka v Sovích horách bylo vybudované jako jeden z objektů pod krycím názvem Riese v letech 1943 až 1945. Mělo sloužit třetí říši, vyhloubeny zde byly skoro dva kilometry podzemních chodeb a hal, strážní věže, spatřit zde můžete velkou technickou chodbu s původním bedněním z konce roku 1944 o výšce 10 metrů a několik prvků i na povrchu země, jako ústřední místo pozemního velení, strojovnu se základy prototypu elektrárny, kolejové spojení.

Historická trasa

Hlavní trasa areálu Osówka ve světle stacionárních lamp Historická trasa je vytyčena nejzajímavějšími chodbami, které byly dokončeny do konce roku 1944. Vede mezi betonovými strážnicemi, halou s bedněním a betonovou technickou chodbou. , nízké štoly a velké výkopy v rulové hornině. Trasa se nachází šestnáct pater pod zemí a je dlouhá 1200 m. Během prohlídky se promítají dokumentární filmy. "Počátky 2. světové války" a "Historie vězňů pracujících v Sovích horách při vrtání štol" a film představující přízemní část areálu. Na stěnách jsou k vidění žánrové výjevy v podobě hologramů: „Práce italských horníků“ a „Poslední mise 7. května 1945“ Podél trasy jsou umístěny vitríny s výstrojí obrany uvnitř objektu." "Zařízení nalezené při průzkumu v roce 2008." " "Nástroje použité při stavbě komplexu Osówka" Je zde také trojrozměrná fotografie "Schernerova armáda v květnu 1945 v Sovích horách" a několik skříní s iluminované fotografie vojenských vozidel Německa a Sovětského svazu z války 1939-1945. Prohlídka se koná za přítomnosti průvodce, který představí stavbu největšího a nejchráněnějšího německého tajemství v Sovích horách v Dolním Slezsku. Příběh Průvodce končí poslední německou misí v květnu 1945. Nezbytností je teplé oblečení a dobrá nepromokavá obuv. Doba prohlídky cca 60 minut. Děti od 5 let.
Normální vstupenka - 35 PLN, zlevněná - 29 PLN (důchodci, studenti škol a univerzit)

/web www.osowka.pl/

„Podle jedné z hypotéz po dokončení Německo plánovalo umístit zde vědce pracující na zázračné zbrani a prototypu atomové bomby. Jiná říká, že v okolí byl ukrytý Zlatý vlak a nákladní vozy se zlatem z Vratislavi,“ uvádějí jedny z webových stránek věnujících se podzemí Osówka.

Jak vypráví průvodce při prohlídce jedné z prostor, je i tady místo, kde se věřilo, že by mohl být ukryt legendární Zlatý vlak. Dočkalo se jakýchsi pokusů přijít věci na kloub. Při průzkumu tu však bylo nalezeno jen nářadí.

Extrémní trasa

Pokračování historické trasy pouze na baterku. Nikde není žádné nehybné světlo, žádné výstavy ani dokumenty. Neobsahuje informace o výstavbě a historii zařízení v době výstavby za 2. světové války a nezmiňuje práci lidí v tomto období. Extrémní trasa je vytyčena tajemnými chodbami komplexu. Začíná krátkým shrnutím historické trasy, část 1. Trasa se nachází šestnáct pater pod zemí a je dlouhá 1 500 m. Trasa vede nízkými chodbami a vodním koridorem: severními vysokými chodbami k nově otevřenému chodníku s vápencovými útvary. Prohlídka s průvodcem, který na historické trase představuje areál Osówky z neznámé strany. Vypráví o příbězích, které se staly po válce, a představuje pokusy o rozluštění záhady předmětu. Během výletu se dozvíte o: hledání uranu v roce 1953, zasypané strážnici s truhlou, práci studentů na zlomu v roce 1976, betonové štole nad současnými chodbami, co se skrývá v šachtě pod sutinami , tajemství Antona Dalmuse a strážci podzemí při poválečných výpravách. Vyžaduje se teplé oblečení, dobrá nepromokavá obuv nebo výměna obuvi. Některé lávky jsou pod vodou a jedeme na děravém člunu, ve kterém se hromadí voda Doba návštěvy je asi 70 minut. Děti od 8 let v péči rodičů.
Vstupenka - 40 PLN, prohlídka 70 až 90 minut
/web www.osowka.pl/

A co říkají webové stránky samotného podzemního města Osówka? „Podle některých to mělo být tajné velitelství Adolfa Hitlera. Jiní tvrdí, že byly vybudovány haly pro podzemní zbrojovky na výrobu tajných zbraní. K práci byli využíváni dělníci a vězni z koncentračního tábora Gross-Rosen. Nadzemní část komplexu Osówka tvoří vnější infrastrukturu podzemního objektu. Komplex Osówka se nachází v administrativních hranicích města Głuszyca v oblasti Wałbrzych. Jde o nejzajímavější a nejdelší otevřený komplex vybudovaný v Sovích horách.“

Hodí se vědět

Parkoviště se nachází nedaleko vchodu do podzemního města, kousek od parkoviště je i restaurace a pokladna.

Jak je podzemní město Osówka daleko (zhruba):
Z Otovic okolo 27 km
Z Meziměstí 37 km
Z Náchoda 65,5 km
Z Olešnice v Orlických horách 63 km
z Orlického Záhoří 73 km
z Bartošovic v Orlických horách 81 km

Mohlo by vás také zajímat - Poklady Polska: Největší horská pevnost v Evropě leží nedaleko českých hranic

Pevnost Stříbrná hora je pokladem vojenského stavitelství a unikátem evropského významu. | Video: Deník/Jana Kotalová