Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie kvůli tragickému pádu lanovky obvinila provozovatele

Hradec Králové, Špindlerův Mlýn - V souvislosti s tragickým pádem nákladní lanovky, který se odehrál před dvěma lety ve Špindlerově Mlýně, policie obvinila jejího provozovatele.

23.11.2015
SDÍLEJ:

Chata BumbálkaFoto: Archiv

Do nákladní lanovky osudného večera nasedli lidé,  aby se přepravili do horské chaty. Cestou však prasklo tažné lano a lanovka se zřítila asi z desetimetrové výšky. Při pádu přišel o život osmatřicetiletý muž, další dvě ženy a dvě děti ve věku 11 a pěti let utrpěly těžká zranění.

Opotřebené lano nevydrželo

Policie zjistila, že v dolní stanici lanovky nebylo žádné upozornění, aby se nákladní lanovkou nepřepravovali lidé, a při vyšetřování se navíc ukázalo, že hosté lanovkou do chaty jezdili i jindy. „Je zřejmé, že provozovatel, který je zároveň i strojníkem lanovky, nedbal, že se jedná o nákladní lanovku typu lehké lesní lanové dráhy, jejímž účelem bylo zajištění celoročního provozu chaty, její zásobování potravinami a odvoz komunálního odpadu," informovala policejní mluvčí Ivana Ježková.

„Z vyšetřování je také zřejmé, že provozovatel neprováděl povinné kontroly lanového zařízení a o kontrolách nevedl povinnou evidenci," sdělila mluvčí. Podle znalců, které policie k případu přizvala, vykazovalo přetržené lano  vysoký stupeň opotřebení. Při poslední jízdě opotřebené lano nevydrželo zátěž přetížené klece a přetrhlo se.

Pětačtyřicetiletého provozovatele lanovky vyšetřovatel obvinil ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Obviněnému muži v případě uznání viny před soudem hrozí trest odnětí svobody od jednoho do šesti let," upozornila mluvčí.

Rodina s dětmi na konci listopadu roku 2013 cestovala na chatu Bumbálka v lokalitě Přední Labská. Po pádu lanovky musely být zraněné děti i ženy být dlouhodobě v nemocniční péči. Jedna z žen utrpěla  zlomeninu bérce a zranění oka, druhá musela kvůli krvácení do mozku podstoupit operaci.

Vyšetřování trvá už dva roky. Policie musela vyslechnout množství svědků a zadat množství znaleckých posudků, odborných zpráv a vyjádření. Kromě znalců v oborech soudního lékařství a znalců v oboru strojírenství se k věci vyjádřil i soudní znalec z oboru defektoskopie, metalografie a technické diagnostiky.

Případem se zabývala také Drážní inspekce, zjistila však, že zařízení není lanovou dráhou, jak o ní hovoří zákon o drahách, takže do kompetence inspekce nespadá.

Obviněná matka
V případu spadlé lanovky padla první obvinění už v únoru. Policie obvinila 44letou matku dvou zraněných dětí z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
„Událost je o to tragičtější, že při nehodě zemřel otec dětí a oba rodiče podle všeho jednali ze svého pohledu v dobrém úmyslu. V tu dobu byly totiž v Krkonoších velmi špatné klimatické podmínky a oni chtěli děti uchránit před namáhavou cestou na chatu… Bohužel ale pro cestu zvolili lanovku, která zcela jednoznačně nebyla určená pro přepravu osob," uvedla tehdy policie. Podle vyšetřovatelů je rodič či zákonný zástupce ze zákona povinen chránit nezletilé děti před všemi riziky, které je mohou poškodit. „A v tomto případě děti byly, byť nedbalostně vystaveny riziku,"  podotkla Ivana Ježková.
Ženu soud v Trutnově uznal vinou, ale upustil od jejího potrestání. Obvinění zemřelého muže bylo zastaveno.

Autor: Ivana Vitovská

23.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení