„Zatím se přihlásilo kolem 150 obyvatel a celkem je registrováno 257 komoditních smluv," říká starosta.

Lidé ho prý zastavovali na ulici a ptali se, zda jim elektronická aukce skutečně dokáže zlepšit rodinný rozpočet.

Opočno je sice prvním městem v okrese, které se rozhodlo do projektu vstoupit, nebude však jediným.

Kromě Dobrušky, jejíž vedení chce počkat na zkušenosti ostatních měst a aukci by podle starosty Petra Tojnara mohlo uspořádat nejdřív na jaře, mají o levnější energie pro obyvatele zájem skoro všude.

Chtějí ušetřit

„Na radě jsme rozhodli, že se zapojíme a podnikáme první kroky. Vybrali jsme firmu, která aukci zprostředkuje, a na podzim chceme rozjet informační kampaň," prozradil starosta Týniště nad Orlicí Jaroslav Matička.

A jinak tomu není ani v Kostelci nad Orlicí. Tam budou obyvatele informovat prostřednictvím rozhlasu a zpravodaje. „Nějaké podměty k nám od občanů přišly. Iniciátorem však bylo především město," poznamenává starosta Jiří Bartoš.

I tady začnou s projektem obyvatele seznamovat až po prázdninách.

Zato v okresním městě už „nábor" běží naplno. Rychnov dokonce prodloužil možnost přihlásit se, která měla původně vypršet před několika týdny, do včerejšího dne.

Zatím však jde jen o průzkum, zda by měli „Rychnováci" o aukci zájem.

„Záleží na konečném počtu přihlášených. Objem pro obchod musí být dostatečný. V následném týdnu po 25. červenci budeme zájemce informovat, převážně prostřednictvím internetu a webových stránek města, o dalších krocích," prozrazuje místostarostka okresního města Michaela Zimová.

Města jsou pouze zprostředkovatelem služby. Aukci pokaždé zařizuje specializovaná firma.

„Každý jednotlivý občan, domácnost nebo drobný podnikatel bude mí uzavřenu smlouvu s poskytovatelem služby," vysvětluje starosta Rychnova Jan Skořepa.

A upozorňuje, že se podobná akce uskutečnila v Říčanech u Prahy: „Zúčastnilo se jí 450 domácností a úspory na ceně elektrické energie i plynu byly v desítkách procent oproti běžným cenám jednotlivých distribučních společností."

Zájem o úsporu se však netýká jen velkých měst v okrese. Například Borohrádek chce možnost ušetřit nabídnout lidem od podzimu.

„Je to takzvaně na stole. Po dovolených se k tématu vrátíme a zjistíme, jaký je zájem občanů," prozrazuje starosta Milan Maček.