Sobotní charitativní akce vypukne v 19 hodin u kostela sv. Jana Nepomuckého v Bělé. Nejprve vystoupí hudební skupina Sbor z hor. O hodinu později bude následovat povídání s režisérem Jiřím Strachem a promítání filmu Anděla Páně 1.

„Přijďte pobejt. S Jirkou Strachem se na vás všechny moc těšíme. Společně si užijeme krásný letní večer a zároveň pomůžeme dobré věci. Nenechme už dál památky chátrat. Naši předkové museli vynaložit obrovské úsilí, aby jednotlivé kostely postavili a na nás je, abychom je nenechali zpustnout,“ říká Drahoslav Chudoba.

Vizualizace, zdroj: Společnost ochránců památek ve východních Čechách
Do mlýna v Českém Meziříčí opět pronikne denní světlo, rekonstrukce začne v září

Charitativní projekt „Anděl Páně pomáhá kostelům“ odstartoval na Rychnovsku o prázdninách 2019. Jeho cílem je právě záchrana a rekonstrukce zchátralých kostelíků na Podorlicku. Sbírka na obnovu kostelů probíhá tradičně v jednotlivých obcích, obvykle za účasti režiséra Jiřího Stracha. Během charitativního letního večera se promítá jedna z pohádek Anděl Páně. Výtěžek z těchto akcí pak putuje na spolufinancování rekonstrukce objektů a jejich interiéru. Lidé si mohou nejen popovídat s režisérem, dozvědět se tajemství o připravovaném třetím díle oblíbené české pohádky, ale také přispět na dobrou věc. 

„Královéhradecký kraj eviduje téměř 120 zchátralých církevních památek. Kostely a kaple jsou poničené, polorozpadlé. Opravit by jen v rychnovském okrese potřebovalo 12 kostelů a 22 kaplí,“ dodává Drahoslav Chudoba.