Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poezie z časů parních lokomotiv se z malých nádraží neztratila

Police nad Metují /FOTO/ - Zatímco se v současnosti frekventovaná nádraží větších měst živě proměňují, aby si svým nově získaným komfortem hýčkala moderního cestujícího, na českých venkovských nádražích jakoby se zastavil čas.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Vlakové nádraží v Polici nad Metují.Foto: Deník/ Zdeněk Pátek

Na víc než sto čtyřicet let staré a z hlediska architektury unikátní trati Choceň Meziměstí dodnes najdeme tucty malebných stanic, na jejichž přeměnu nová dynamická doba zatím příliš nedosáhla. Pro nedotčený starobylý půvab budovy a okolí se malá stanice může stát místem, kde na naše smysly ráda zaútočí nostalgie.

Nejinak je tomu třeba na nádraží v Polici nad Metují; stanice je od města vzdálena dobré čtyři kilometry, což býval pro Poličáky vždycky jistý handicap. Nádraží je sevřeno překrásným lesnatým údolím a vzpomínající pamětník si tady přijde na své. Až na maličkosti je na nádraží totiž vše na svém místě jako snad před čtyřiceti lety. Jen shora násypná litinová kamna na uhlí v čekárně již nestojí, je tu však regál s knížkami, které si smíte na cestu vlakem zapůjčit. Na zasklených otočných dřevěných válcích s jízdními řády žádný celostátní grafikon nenajdete a v pokladně se zaslepeným okénkem si tuhý hnědý lístek na vlak také již dávno nekoupíte. Z kanceláře přednosty neuslyšíte typické zvonění návěstí, místo toho zapípá moderní ústředna.

Vyjdete-li na perón a zahledíte se směrem k blízkému tunelu, klidně si ale můžete dovolit na moment se v duchu vracet v čase, a než si to nehlučně přišustí žlutá moderní souprava vlaku od Teplic, představovat si, kdy se z průčelí tunelu vynoří oblak páry a černá mašina.

V dopravní kanceláři se zde střídají čtyři železničáři, zaměstnanci státní organizace Správa železniční dopravní cesty. Ve službě jsme zastihli výpravčího pana Miloše Berku, jehož pracovištěm je polické nádraží již od roku 1988. Z jeho vystupování a vlídné řeči lze snadno vyčíst, že má svoji práci rád a že je mužem na svém místě. Ostatně lásku k dráze zdědil po svých rodičích, s nimiž na polickém nádraží kdysi v železničářském služebním bytě bydlíval.

Vzpomíná, jak se koncem sedmdesátých let vylila rozvodněná blízká Metuje ze břehů natolik, že se nádraží ocitlo v podstatě na ostrově a Miloš tehdy školák měl mimořádné prázdniny. Z jeho novějších vzpomínek je třeba ta na ojedinělý průjezd legendárního „krále vlaků" Orient Expressu touto stanicí v červenci roku 2007.

Na nedostatek práce a vzruchu si na tomto pracovišti nestěžuje a přestože je k polednímu letního všedního dne, má během naší krátké návštěvy napilno. Kromě dvou osobních vlaků oběma směry vypraví také servisní drážní drezíny a organizuje s jejich osádkami práci na chemickém ošetření přilehlých úseků trati proti letní buřeni.

Zkušeně porovnává: „Práce výpravčího se za léta mého působení v branži příliš nemění. Pochopitelně je zde oproti dřívějšku sofistikovanější technika a komunikace a samotné řízení provozu je tím jednodušší a pohodlnější. Naše nádraží vbrzku zřejmě prodělá po této stránce další fázi revitalizace. Ve snaze dopravu optimalizovat, tj. zpřesnit a zrychlit, musí být trať zařízena moderní infrastrukturou. Souvisejí s tím třeba i bezpečně vybavené spolehlivé přejezdy, na mnoha z nich se právě v našem regionu v poslední době hodně zapracovalo."

A jak je to se současným zájmem o železniční přepravu, je opravdu cítit nějaký vzestup? „Přinejmenším teď v sezóně jsou vlaky skoro obsazené a obliba roste vždyť jakou má cestující vlakem osobní starost kromě toho, aby dojel včas na místo?"

Dvě soupravy, vypravené dnes z polického nádraží, odjížděly opravdu plné pasažérů. Popřáli jsme panu Berkovi příjemnou službu a dobré časy na dráze do budoucna.

Zdeněk Pátek

Autor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení