Jednoduché to však není. Chce to mít dobrý nápad, ale také zkušenosti a představu o tom, co podnikání obnáší.

Svým obyvatelům i přespolním přináší zdarma  možnost dozvědět se vše potřebné obec Podbřezí.

Už déle než rok tu funguje program Příležitosti na vesnici, díky němuž získávají pojem o podnikání především ženy a lidé s horším pracovním uplatněním.

Ze získaných peněz, více než pěti milionů korun, v obci také postavili školku.

Chtěli školku

„Připravit podklady nebylo jednoduché. Primárně nám šlo o vybudování školky, jenže jsme nemohli najít žádnou dotaci či grant, který by stavbu pokryl," prozrazuje ředitelka místní základní a mateřské školy Radomila Zelená, jak to celé začalo.

Spolu s vedením obce totiž narazila na zmíněný program a věci se potom daly rychle do pohybu.
Nyní mohou matky z Podbřezí umístit děti do mateřinky a také díky  seminářům a poradenskému místu zlepšit možnost svého uplatnění.

„Cílem projektu je zlepšení slaďování rodinného a pracovního života a usnadnění zahájení podnikání pro ženy a osoby s horším postavením na pracovním trhu v Podbřezí a blízkých okolních obcích," vysvětluje starosta obce Antonín Novotný.

Vzdělávají i firmy

A nejen na obyvatele se program soustředí. Cílí i na podnikatele a firmy.

„Vysvětluje jim, že může být výhodné zaměstnat například dvě ženy na zkrácený úvazek, nebo nabídnout zaměstnanci pružnou pracovní dobu," popisuje

Ester Horáková z obecního úřadu, která má vše na starosti.

Chodí na stáž

S firmami Podbřezí spolupracuje i na zprostředkování stáží. Trvají několik dní a zájemci díky nim nahlédnou pod pokličku podnikání.

„Vyzkouší si práci v účetnictví a další nezbytnosti. Někdy se může i stát, že se osvědčí a firma je zaměstná," popisuje Ester Horáková.

Školka zase pomáhá matkám, které se rozhodnou jít do práce a neměly by jinak hlídání. Letos funguje druhou sezobu.

„Nevěřili jsme, že se podaří ji postavit. Máme velkou radost. Spojili se dvě prospěšné věci, které na sebe úzce navazují," dodává ředitelka školy Radomila Zelená.