Devět let, a nic

Na základě pondělního jednání těchto starostů, dále také starostů Holic a Vysokého Mýta, zástupců Pardubického kraje i poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského pak vznikl text vyzývající ministerstvo dopravy k co nejrychlejšímu vybudování čtyřproudové rychlostní silnice R35, která se má v budoucnu stát alternativní trasou dálnice D1.
Pod výzvu připojil svůj podpis i starosta Vysokého Mýta František Jiraský. „Silnice I/35 ve Vysokém Mýtě patří mezi dopravně nejpřetíženější úseky, proto je logické, že se aktivně snažíme na tuto stále se zhoršující situaci upozorňovat a usilujeme o urychlenou výstavbu R35. Spolupracujeme s našimi poslanci, jsme v kontaktu s představiteli Ředitelství silnic a dálnic, Státního fondu dopravní infrastruktury i ministerstva dopravy. Vážím si jakékoli iniciativy, která apeluje na odpovědné politiky a instituce, proto jsem za Vysoké Mýto připojil svůj podpis pod dnešní výzvu," konstatoval starosta.
Výzvu podepsal také starosta Moravské Třebové Miloš Izák. „Text výzvy jsem podepsal, ale jsem v tomhle ohledu velký pesimista. Devět let jsem na radnici v Moravské Třebové, a za tu dobu se prakticky nic nestalo. Silnici projektanti rozetapovali na osm částí a než se na nás dostane, budu mít nejspíš vousy až na zadek," konstatoval starosta. O něco optimističtější přístup k celé věci má starosta Litomyšle, který rovněž podepsal onu výzvu. „Jako důležité vidíme nejenom zklidnění dopravy v Litomyšli, což povede ke zlepšení kvality životního prostředí, ale rychlostní silnice R35 bude důležitou součástí dostupnosti našeho regionu. To může přinést další investiční projekty, zvýšení zaměstnanosti i rozvoj cestovního ruchu," uvedl Radomil Kašpar.
O pomoc v této záležitosti žádal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický minulý týden ve Svitavách i prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě města.

Má prezident páky?

„Věřím panu prezidentovi, že to nejsou jen plané sliby. Nevím ale, jestli má potřebné páky," nechal se slyšet Miloš Izák. Tím si není jistý ani starosta dalšího města v okresu David Šimek. „Nevím, jak to funguje nahoře a jestli má prezident vazby na lidi, kteří v této věci něco mohou udělat," staví se k věci skepticky starosta Svitav. Prezident ale má podle všeho výborné vazby právě na současného ministra dopravy Dana Ťoka. Při návštěvě Zámrsku minulé pondělí přislíbil, že 28. listopadu při audienci ministra dopravy Dana Ťoka rozhodně přijde řeč na výstavbu R35. „Aby R35 sestoupila z rýsovacích prken a začalo se stavět," uvedl prezident.
Starostové i obyvatelé regionu si na dotyčnou silnici stěžují neustále. Dopravní nehody jsou zde na denním pořádku a komunikace je dost vytížená. „Už před dvěma lety jsme posílali výzvu. Od té doby se nestalo vůbec nic. Byl bych samozřejmě velice rád, kdyby se věc co nejdřív řešila," řekl David Šimek.
Výzvu podepsali všichni zúčastnění a odvolali se v ní i k Memorandu z roku 2006. Už v něm totiž zástupci Pardubického kraje apelovali na nutnost kvalitního dopravního napojení.
Společná výzva bude zaslána premiérovi vlády a ministru dopravy, její znění obdrží také Ředitelství silnic a dálnic a Státní fond dopravní infrastruktury.

(kd, zr)