Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení povinnosti nastoupit veřejnou službu vyvolalo u mnoha lidí nevoli. Hlavně z důvodu obav, že z ulic vymizí lopaty a košťata a v době kalamit nebude kdo mít bojovat se sněhem.


Starostové sice z verdiktu přílišnou radost neměli, ale vesměs pro něj mají pochopení. „Byli jsme jedním z prvních měst v kraji, která s využíváním veřejné služby začala. V těch dobách ale lidé nějaké peníze za svou práci dostávali, proto jsem nesouhlasil s tím, že by měli pracovat zadarmo," uvedl Petr Tojnar, starosta Dobrušky, s tím, že rozhodnutí soudu mu z těchto důvodů nevadí a město si již dokázalo zajistit adekvátní náhradu.


Tou jsou veřejně prospěšné práce, což může někomu připadat jako slovíčkaření, ale ve skutečnosti se jedná o zcela jiný institut. Místa pro veřejně prospěšné práce mohou zřizovat obce a města a následně je obsazovat lidmi, které jim dodá úřad práce. Ten také proplácí jejich odměňování. Maximálně však po dobu dvanácti měsíců.


„Z původní veřejné služby, kterou u nás prošly desítky lidí, nezůstal nikdo, ale tyto síly se nám podařilo nahradit díky lidem vykonávajícím veřejně prospěšné práce," uzavřel Petr Tojnar.

Podobnou zkušenost mají i na horách. „Nijak dramaticky jsme omezení veřejné služby nepocítili, protože u nás těch lidí nebylo zase tolik. Dokáží je nahradit lidé, které nám posílá úřad práce," potvrdil Petr Hudousek, starosta Rokytnice v Orlických horách, a dodal, že zájemci o práci nejčastěji najdou uplatnění při úklidu chodníků, údržbě zeleně, jarním čištění koupaliště nebo práci v městských lesích.


Možnosti výběru pracovníků jsou sice velmi omezené, ale s většinou z nich prý nejsou žádné problémy. Stejně jako v případě veřejné služby se v Rokytnici jejich počet pohybuje maximálně do pěti osob.


Práci těchto lidí ovšem využívají i obce. „Na veřejnou službu jsme tu měli jen jednoho muže, ten ale chodí do práce i nadále. Chtěli bychom ho zaměstnat na stálo, protože jeho práce je potřebná," řekl starosta Skuhrova nad Bělou Milan Bárta. Podle něj je za současného počasí důležité hlavně zajištění posypů. Především pak v části Březina.


Lidé, kteří svá místa ani po verdiktu Ústavního soudu neopustili, ale nechodí pracovat jen z dlouhé chvíle. Účast na veřejné službě je totiž předpokladem pro zařazení do veřejně prospěšných prací, za něž už si finanční odměnu odnesou.


To je i příklad Borohrádku. „Z lidí docházejících na veřejnou službu nám zůstal jediný, který má zájem u nás pracovat dlouhodobě. Dále tu máme ještě asi tři uchazeče," popsal tamní situaci Zdeněk Cablk, tajemník městského úřadu.


Přesto by se ve městě dala uspokojit větší poptávka. „Veřejná služba nám chybí ve značné míře. Časy nutné pro úklid jednotlivých komunikací a chodníků se hodně prodloužily. Když nastane sněhová kalamita, je každá ruka dobrá. Na jaře pak tito lidé prořezávali okrasné dřeviny nebo natírali," postěžoval si starosta Milan Maček.