VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po letech našli řešení, ale zase nejsou peníze

Štěpánovsko – Projekt revitalizace takzvané Staré řeky ve Štěpánovsku obdržel stavební povolení. Z tohoto dokumentu by se mohlo zdát, že snaha o navrácení původní podoby řece Orlici byla po mnoha letech úspěšná.

16.7.2013
SDÍLEJ:

I PO POSLEDNÍCH DEŠTÍCH je ve Staré řece u Štěpánovska mnohem více bahna než vody. Bývalé koryto Orlice se začalo zanášet po napřímení toku v minulosti. Foto: Deník/ Michal Friček

Avšak – chyba lávky. „Stavební povolení jsme před několika dny obdrželi, ale projekt je nyní zásadním způsobem ohrožen. V minulém týdnu nám totiž ze Státního fondu životního prostředí, který měl akci z větší části hradit, přišlo zamítnutí žádosti o finanční podporu," uvedl Ladislav Merta ze státního podniku Povodí Labe.

Peníze si vzaly letošní povodně

Bez spoluúčasti fondu a za současné popovodňové situace by přitom nebylo reálné, že by Povodí Labe mohlo akci zrealizovat z vlastních zdrojů. Náklady by se rozhodně pohybovaly v řádech milionů.

„Přesnou částku v tuto chvíli neznáme, ale bylo by irelevantní se o ní bavit. Pokud nebude naše námitka účinná, muselo by se začít hledat zcela jiné řešení," řekl dále Ladislav Merta.

To by ovšem znamenalo absolvovat celý letitý proces hledání konsenzu mezi vodohospodáři a ochranáři znovu. A opět s hodně nejistým výsledkem. Místní lidé přitom čekají na řešení svého palčivého problému spoustu let.

„To, co se tu děje, je vandalismus řeky. Dřív byla čistá a plná života. Byla tu spousta ryb a dokonce i škeble. Dnes je mrtvá a jsou tu jenom komáři," neskrývá své znechucení Josef Uhlíř, předseda petičního výboru Štěpánovsko, který roky usiluje o návrat k původnímu stavu. Na to, kdo je viníkem současné situace, má ale vlastní názor.

Někdo to prý zdržoval úmyslně

„Už před pěti lety mělo Povodí Labe potřebné prostředky. S řešením tehdy souhlasili i ekologové a místní samosprávy. Podle mne to ale někdo úmyslně protahoval, aby ty peníze mohl převést někam jinam," uzavřel muž, který žije na břehu Staré řeky celý život. Tři a půl tisíce podpisů, které se mu podařilo sesbírat, tak podle něj přijde vniveč.

Přitom přesně před rokem byly všechny strany optimistické. Po dlouhém jednání se jim totiž podařilo nalézt kompromis. Zástupci Povodí Labe i Agentury ochrany přírody a krajiny tehdy očekávali, že žádost o dotaci bude podána ještě před koncem roku a Státní fond životního prostředí ji vyřídí kladně.

„Žádost jsme odeslali již v listopadu roku 2012. Přesto nám odpověď přišla až nyní," uzavřel Ladislav Merta. Horší je však pro lidi žijící okolo Staré řeky její obsah.

„Projekt byl zamítnut, protože při bodovém hodnocení nezískal dostatečný počet bodů. Zejména pro své vysoké náklady, které přesahovaly obvyklou úroveň pro daný typ opatření," zdůvodnila Jarmila Krebsová, vedoucí tiskového oddělení Státního fondu životního prostředí.

Dodala také, že případné námitky vyřizuje řídící orgán, kterým je ministerstvo. To může, ale také nemusí požádat fond o spolupráci.

Autor: Michal Friček

16.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení