Historický C.k. řadový pěší pluk č. 18 vznikl na základě oživení tradic skutečného C.k. řadového pěšího pluku, který je neodmyslitelně spjat s východočeským regionem a zejména pak s královéhradeckem.

„Většina mužů, kteří byli odvedeni k infanterii v našem regionu, rukovala právě k C.k. řadovému pěšímu pluku č. 18," poukazuje na významnost jednotky místopředseda spolku Martin Klika.

„Velkou válkou" žije pluk každým měsícem už více než dvacet let, letos má ale obzvlášť napilno: „Ve čtvrtém červencovém týdnu se v Praze zúčastníme velké akce k připomenutí 100 let od mobilizace," přibližuje plány spolku Martin Klika.

V květnu třeba vyslali své zástupce do Slovinska k účasti na Vysvěcení pomníku padlým ve Velké válce, v červnu se pak účastnili pietního aktu k 100. výročí „Velké války" v Nechanicích. Jejich regiment se také podílel na otevření výstavy v hradeckém Muzeu východních Čech. „Významnou událostí, které bude historický řadový pluk přítomen, je také srpnový Mladějov-Blosdorf 1915, kde při tradiční vzpomínkové akci na padlé za světové války proběhne velká bitevní ukázka," připomíná další zajímavou událost Martin Klika.

Zájem o dějiny a zejména ty vojenské stál ostatně za vstupem většiny členů do spolku. Dbají na věrné ztvárnění historie, které obnáší třeba do detailu zpracovaný plukovní prapor a nákladné repliky vojenských uniforem, ve kterých se členové spolku účastní různých vzpomínkových akcí u nás i v zahraničí. Na cestě je publikace, která by jeho působení v první světové válce a historii měla podrobně zmapovat. „V současné době na tom pracuji, do konce roku by snad mělo být vše hotové," dává naději její autor a člen spolku Lukáš Dulíček.

(vrb)