I u zubařů se odpovědi na tuto otázku různí. „Ano, s navrhovaným řešením souhlasím. Amalgamové výplně budou i nadále hrazeny dětem a mladistvým do 18 let, seniorům nad 65 let, těhotným ženám a pacientům trpícím vybranými chorobami dutiny ústní. Zubní kaz je nejrozšířenější onemocnění, ale příčiny jeho vzniku jsou jasné a hlavně ve většině případů ovlivnitelné samotným pacientem," říká Jindřich Handl, zubař z Rychnova.


Ten očekává, že platba za výplně přiměje lidi k lepší péči o vlastní zdraví, lepší hygieně a pravidelným preventivním prohlídkám.
Podle něho je velice důležité si uvědomit, že celkový objem ušetřených prostředků se použije k úhradě finančně velice náročných operací, onkologické léčby a podobně, které by pacient nikdy nebyl schopen zaplatit.


S tím souhlasí i stomatoložka Libuše Tomanová z Týniště. „Já jsem pro. Pojišťovna nám nyní dává 220 korun, a ty skutečně náklady nepokryjí. Zbytek pak jde z našich výdělků, nemůžeme pak více investovat do rozvoje ordinací a podobně. Ono se to chvíli dá třeba udržet, ale pojišťovny nám už léta nic nenavyšují," přiznává Libuše Tomanová.Naopak proti je zubařka Marta Přibylová, podle níž by základní zubařská péče měla být i nadále hrazena pojišťovnami. „Ty by měly navýšit částky a těm, kteří pravidelně pečují o dutinu ústní, amalgámové plomby platit. I když by to bylo zdarma pro děti a pro důchodce, tak co ti ostatní?" ptá se Marta Přibylová.


V současnosti je amalgamová výplň hrazena pojišťovnou ve výši 220 korun s omezením frekvence zhotovení jednou za 365 dnů. Podle statistického šetření, které provedla Česká stomatologická komora, se cena průměrné amalgamové výplně pohybuje okolo 400 korun, zde ovšem záleží na výši minutové kalkulace ordinace.


„Pak se to odráží v tom, že se prohlubuje rozdíl mezi příjmy a výdaji v ordinacích. Úhrady se nenavyšují, ale ceny materiálu, energií či práce zubních laboratoří neustále rostou. Není možné vidět pouze částky, které ošetřující dostává za výkony, ale také výdaje," dodal Jindřich Handl.