Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planťáci: Legenda o nebeské pasece

Rovné – Dalším dílem pokračuje vyprávění Jana Škody, syna kronikáře z obce Rovné u Dobrušky. Muže, který je i autorem knihy, z níž pochází i tento příběh…Tak si představme, že v těch divokých letech (přelomu 13. a 14. století), kdy se navzájem vraždili králové a v kraji řádili čeští magnáti, ubíral se podhorskou krajinou hlouček ošumělých a zjevně nuzných poutníků. Kdybychom je chvíli sledovali, postřehli bychom, že výpravu tvoří tři mladičké páry, podle všeho novomanželské a jedna dvojice kapku starší, k níž patří tři povyrostlé děti.

25.1.2014
SDÍLEJ:

Planťáci: Legenda o nebeské paseceFoto: Zdroj redakce

Plouhali se v horku polonazí, vysílení, ušlí a protože postrkovali dvě chatrné krávy a tlačili skřípavou káru, ubíhala jim cesta velice pomalu a zdlouhavě. Z váznoucí řeči bychom vyrozuměli, že se neklidnou zemí vláčejí už kolik dní. Pod Jaroměří na ně čekal lokátor. Energický junácký chlapík, dejme tomu, že se jmenoval Zdenko, také člověk z daleka a jejich krajan. Na další úsek cesty je již vedl, držel se stezky, táhnoucí se po vyvýšeninách nad Metují, kudy už dříve prošel, neboť byla příhodnou spojnicí pod Frymburk, kde si z jara vyjednal pověření.

Dorazili k hrádku ještě téhož dne k večeru. Zdenko tu měl od minulého pobytu zanechány dvě krávy, býčka a hříbě a s tím dobytkem i ženu. Synovec hradního pána přidal odvážlivcům jednu kravičku, beztak ji ukořistil lupem někde na výrovských vsích.

Odtud jim nazítří začínala cesta opravdu klopotná. Mladý pán z Frymburka je kus cesty sledoval koňmo. Nohy si hned ráno skoro zvyvraceli sestupem do hloubi Rokole. Pak se zas vykodrcali vzhůru a drali se poměrně snáze řidším lesem k místu, kde si jiný hlouček lidí klučil mýtinu pro budoucí Bystrý.

Výprava se držela vysoko nad Zlatým potokem, bylo tam místy kluzko a všude hrozilo nebezpečí pádu. Po poledni se dostali nad lesní údolí, zvané Rozkoš. Ale kalvárie nekončila, nejhorší etapa je čekala.

Protilehlý les byl obzvlášť hustý a stráň příkrá. Hledajíce průchod houštinou, ocitli se nad hlubokými a temnými roklinami, tam zahlédli vlka a málem jim utekl býček, chytili ho bůhvíkde v houští, celí poškrábaní a potlučení.

Spatřili opuštěnou trosku hluckého hrádku, už hluboko, hluboko pod nimi. Široce už rozptýlení, pronikali výš. Nakonec se jim povoz, naložený trochou zrna, nářadí a hrnců opravdu rozsypal a hříbě si ve výmolu zlámalo nohu.

„To už nás snad vedeš na horoucí skálu a ke všem čertům", zlořečil dohřátý mladík. A Zdenko těšil, už tady přece dvakrát byl, sám a bez zátěže. Však počkejte, už nám kyne cíl.

A vzápětí se opravdu vypletli a vynořili a užasli. Rozložila se před nimi planinka  před vzdálenějším pozadím černých kopců. V té chvíli se musela jevit jako pozemský ráj. Kdyby měl drsný lokátor výřečnost legendárního praotce Čecha, jistě by provolal: „Zde je ten kout líbezný, rovný, Bohu milý, který dá lahodnou vodu, pražmo i chléb, vám a vašim dětem až do třicátého a třetího pokolení. Buď vám provždy přán!"

Tolik je jisto, že v jednom si všichni přikyvovali, po všech těch sešupech a výstupech, ano, věru, tady je háj slušný, na zdejší hory dost rovný, tento zábor nazveme: Rovný.

Jan J. Škoda

Autor: Redakce

25.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení