VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pevnost Dobrošov čekají velké změny

Dobrošov - Teprve letos v červenci převzal, po devítiletých jednáních, předválečný pevnostní komplex na Dobrošově od armády Královéhradecký kraj a už připravuje velké změny, které celý objekt ještě více zatraktivní.

5.11.2015
SDÍLEJ:

REGIONÁLNÍ MUZEUM V NÁCHODĚ plánuje také revitalizaci vstupního objektu pevnosti, kde by měla být rozšířena expozice i zázemí pro turisty i zaměstnance. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Změny by měl doznat nejen celý komplex krytů a podzemních chodeb, ale i vstupní hala, zázemí pro zaměstnance a sály s expozicemi. V plánu je revitalizace návštěvnické trasy včetně rozšíření prohlídkového okruhu. Kraj má v plánu zrealizovat i výstavbu odpovídajícího občerstvení a dětského hřiště. Součástí rekonstrukce by měla být i nová expozice v interiérech pevnosti, která by přibližovala dobové vybavení jednotlivých objektů.

Podzemí zpřístupní i hendikepovaným

Těšit se můžou i hendikepovaní, kteří se nyní do podzemí nemají jak dostat. Kraj plánuje zajistit také bezbariérový přístup a vybudovat výtah do podzemní části pevnosti.

Že to nejsou jen plané sliby, ale blížící se realita, dokládá rozhodnutí zastupitelů Královéhradeckého kraje, kteří posvětili připravovaný projekt, a to zatraktivnění předválečné pevnosti Dobrošov. Z rozpočtu kraje budou nyní uvolněny dva miliony korun na zpracování projektové dokumentace.

„Dobrošovská pevnost je naše jediná národní kulturní památka, a tak o ni musíme dobře pečovat. Chceme, aby se rozvíjela, a k tomu máme právě teď i příležitost v podobě vhodného dotačního programu," objasnil záměr náměstek hejtmana Otakar Ruml.

Pracovat se bude ve vlhkém prostředí

Předpokládaná cena stavebních úprav a dalších prací je prozatím stanovena na 40 až 50 milionů korun. Projektanti i stavbaři se budou muset při úpravách vypořádat s vlhkostí 97 procent, trvale nízkou teplotou a také s koloniemi v pevnosti žijících netopýrů.

Vojenská tvrz Dobrošov stojí mezi Náchodem a Českou Čermnou. Původní součástí plánu byla výstavba dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, otočné dělostřelecké věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Stavba byla zahájena v roce 1937, ale v roce 1938 byly všechny práce definitivně zastaveny. Dokončeny byly pouze tři objekty, a to pěchotní srub N-S 72 Můstek, N-S 73 Jeřáb a dělostřelecký srub N-S 75 Zelený.

Za dobu prováděných prací bylo vyrubáno 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor, které vedou v hloubce 20 39 metrů pod povrchem terénu.

Dobrošovská pevnost byla postavena, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila Československou republiku proti rozpínajícímu se Německu. Po Mnichovské dohodě bylo veškeré vybavení kromě zbraní rozprodáno.

V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěna až do 60. let minulého století. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.

Nyní podzemím mezi objekty pevnosti vede jedna prohlídková trasa. Mimořádně je zpřístupňován ještě objekt Jeřáb. Ročně si pevnost prohlédne zhruba 25 tisíc návštěvníků.

Mezi muzejními expozicemi v Královéhradeckém kraji má prý druhou nejvyšší návštěvnost, a to hned po Muzeu východních Čech.

Provoz pevnostního komplexu zajišťuje Regionální muzeum Náchod.

Autor: Jiří Mach

5.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení