Některé školy se proto snaží rodičům pomoci ušetřit – ať už finance, nebo alespoň čas.
Vstupní balíček dostanou prvňáčci v Čermné nad Orlicí. „Je to tradice a dárek v hodnotě několika stovek. Obsahuje základní vybavení pro nástup do školy," vysvětluje starosta obce Josef Bezdíček.

Místní škola takto první ročníky vítá každoročně. „Je to určitá motivace, jak přilákat nové žáky, a také podpora školství v naší obci," vysvětluje starosta. A ulehčit rodičům se snaží například i v Častolovicích či Skuhrově. Obě dvě základní školy nabízí balíčky – finančně se na nich však podílí právě rodiče.

Ušetří čas i peníze, dostanou balíček

Princip je jednoduchý – rodina ušetří čas vynaložený na nakupování a škola zase získá lepší cenu za pomůcky – nakupuje totiž ve velkém.

„Žáci navíc mají vše potřebné a hlavně stejné. Neřeší, že Pepíček má kapsář modrý a hezčí než oni," prozrazuje ředitelka skuhrovské školy Hana Brandejsová.
Balíček tu vyjde na několik stokorun a obsahuje ty nejdůležitější předměty – například razítko, sáček na přezuvky či vodovky.

„Obstaráváme i sešity, čtvrtky a podobně. To si však rodiče zaplatí v další fázi. Snažíme se jim výdaje rozčlenit do delšího období," popisuje ředitelka. Tento přístup razí škola už několik let a reakce jsou prý pozitivní. „Zařizujeme pomůcky pro všechny ročníky, nejen pro prvňáky," dodává Hana Brandejsová.

Podobné je to i v Častolovicích. Tam dostávají „startovací balíček", který stojí kolem tisícikoruny, prvňáci. „Takový systém rozhodně nefunguje na všech školách. Vím to z vlastní zkušenosti – mám dítě, které chodí na jinou základku a tam nic podobného nemají. My se však snažíme rodičům přípravy ulehčit," poznamenává ředitelka Alena Bačíková.

Žáci mají tedy některé pomůcky společné. Rodiče navíc dostávají seznam dalších předmětů, které dítě bude potřebovat a škola je nenakupuje. Co a v jaké cenové kategorii nakoupí, je jen na nich.
Mohou svým dětem dopřát i drahé pomůcky, například moderní elektronické přístroje. Víc než na základku se však hodí na střední školu.

„Podporujeme jejich používání, ale není povinné," říká ředitel kostelecké obchodní akademie Václav Pavelka.
Škola se navíc snaží, aby studium nebylo pro nikoho finančně nedostupné. „Studenti si musí koupit poměrně drahé jazykové učebnice. Většinu ostatních materiálů však dostávají v elektronické podobě," dodává ředitel.

Jak nákladné je vybavit prvňáka, školáka na 2. stupni a středoškoláka

PRVŇÁK

Když rodiče nesáhnou po pomůckách s oblíbenými postavičkami, mohou ušetřit tisíce. Průměrně výbava prvňáka vyjde zhruba na 2500 až 8000 korun.

Školní taška: ⋌200 – 2500 Kč
Penál: ⋌50 – 400 Kč
Psací a další potřeby:  ⋌až 500 Kč
Obaly: ⋌70 – 200 Kč
Desky: ⋌30 – 140 Kč
Zásobníky na písmenka: 
⋌100 –300 Kč
Písmenka a číslice: ⋌60–120 Kč
Papírové hodiny: ⋌10–30 Kč
Pravítko: ⋌8–20 Kč
Kufřík na výtvarku: ⋌90–400 Kč
Výtvarné potřeby: ⋌380–1180 
Přezůvky:     ⋌100–300 Kč
Plus další výdaje: tělocvik, SRPŠ

ŠKOLÁK NA 2. STUPNI

Přibývají potřeby na laboratorní práce, pláště, kružítka, kalkulačky a podobné pomůcky.

Zvyšuje se potřeba mít počítač. Pomáhá dětem při získávání informací a například i při tvorbě referátů. Hodí se také tiskárna a připojení k internetu je takřka nezbytností. Tyto výdaje se šplhají až do desítek tisíc.
Navíc děti čekají dražší výlety a také lyžařský kurz.

Lepší kalkulačka: ⋌200 – 1000 Kč
Rýsovací potřeby: ⋌200 – 500 Kč
Batoh: ⋌500 – 1500 Kč
Jazykové i jiné učebnice:
⋌až 2000 Kč
Plus řada dalších výdajů

STŘEDOŠKOLÁK

Na střední škole zaplatí rodiče studentů nejvíce za učebnice. Někde se proto snaží nabídnout je v digitalizované formě.

Také se dají koupit „z druhé ruky". Nejdražší položkou jsou učebnice cizích jazyků.

Notebook: ⋌8000 – 20000 Kč
Učebnice: ⋌až 4000 Kč
Psací a rýsovací potřeby:
⋌200 – 600 Kč
Sešity: ⋌200 – 500 Kč
Boty a oblečení na tělocvik:
⋌1000 – 2500 Kč

Důležité je také dítěti v každém věku zajistit psací stůl, kvalitní židli a osvětlení: až 8000 Kč