Může se ale v dnešní době taková aktivita vůbec vyplatit? „Určitě ano. Naši členové chovají čistokrevná zvířata, která jsou z chovatelského hlediska ceněná a dají se prodat i za dvojnásobnou cenu než ta na trhu," ujistil Vladimír Hulman, předseda okresní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou.

Přesto ani vystavovatelé nemusejí nutně zůstávat jen u exemplářů „ke koukání". „Na výstavách se vždy posuzuje, jak se který jedinec odlišuje od standardu. Méně kvalitní kusy tak mohou skončit jako zpestření chovatelova jídelníčku nebo se prodají  jako živá konzumní zvířata," řekl dále předseda  rychnovské organizace.

Počty jejích členů se poslední roky drží na stabilní úrovni okolo 160 členů. Těch neregistrovaných ale pomalu ubývá.

„Užitkové zahrady dnes nahradily okrasné nebo obytné. Lidé, kteří chovají zvířata na maso nebo na vejce, už příliš nemohou cenou konkurovat velkým producentům nebo dovozu," vysvětlil Vladimír Hulman s tím, že jistou změnu trendu zaznamenal jen při nedávném raketovém vzestupu cen vajec. I to je ale minulostí.

Pro vlastní potřebu

Zůstávají tak jen ti skalní.  „Králíky jsme měli vždycky a pro mě je to alespoň nějaká aktivita.  Pokud jich má člověk pár pro sebe, není problém jim krmení zajistit. Kdybych ho ale měl kupovat, asi by se to nevyplatilo," potvrzuje František Svoboda z Dobrušky.

Pokud se někdo přesto chce do chovu pustit, nemusí se obávat. Chovný materiál si nejsnáze obstará na chovatelských trzích v Týništi nad Orlicí, které se konají každou čtvrtou neděli v měsíci. Tam lze krom chovného páru získat i nějaké ty užitečné rady.