Například rodina dnes už devítiletého Daniela ze Dvora Králové nad Labem. Narodil se s dětskou mozkovou obrnou. Postihla všechny končetiny. Na rukou i nohou má ztuhlé a stažené svalstvo, které jej omezuje v pohybu. Potýká se i s těžkou slabozrakostí.

Koncert pro Daníka
Zpěvačky Veronika Vosáhlová a Miroslava Kameníková chystají na pátek 13. září charitativní koncert pro Daníka. Uskuteční se v královédvorské krčmě Starý pivovar. Začíná v 19 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Otáčet se začal až ve třech letech, plazit v pěti. Až dnes se díky pravidelnému cvičení Vojtovy metody a rehabilitacím dostane na čtyři a začíná lézt. Sám si zatím nesedne, jen s oporou. V září by měl podstoupit speciální operaci, která mu může pomoci se zkrácenými šlachami, jenž mu brání v pokusu stát na nohách.

Hendikepu se musela přizpůsobit i rodina. Maminka Renáta pečuje o Daniela 24 hodin denně - při oblékání, hygieně i jídle. Každý den ho vozí do speciální školy, kde mu pomáhá asistent. Veškerá péče je nákladná. Rodina hradí zejména doplatky na speciální zdravotní pomůcky, rehabilitace, terapie či návštěvy psycholožky. Upravit si musela i domácnost.

Renáta si sice chce najít práci, aby mohla přispět víc do rodinného rozpočtu, nedaří se jí ale skloubit zaměstnání s péčí o syna. Naštěstí rodině začali pomáhat dárci přes nadaci Dobrý anděl. „Jsme vděční za každou pomoc. Je úžasné, že je mezi námi tolik lidí, kterým není lhostejný osud nemocných dětí,“ poděkovala Renáta.

Díky Dobrým andělům mohl Daniel letos poprvé odjet na speciální tábor s asistentem a poznat vrstevníky s podobným osudem. „Máme velikou radost, že mu můžeme v rámci možností dopřát podobný zážitek, jako mají zdravé děti,“ řekla Renáta.

Na Trutnovsku potřebuje podobnou finanční pomoc dalších 36 rodin s vážně nemocným dítětem, například s onkologickým či jiným závažným onemocněním.

Dobrý anděl každý měsíc rovnoměrně rozděluje peníze od dárců potřebným. Například v červenci vybral a rozdal po celé republice přes 22 milionů 182 tisíc korun, a to 3625 rodinám. V přepočtu každá dostala 6119 korun. „Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat,“ říká Petr Sýkora z nadace Dobrý anděl.

Případní dárci i rodiny s vážně nemocným dítětem najdou klíčové informace a kontakty na webových stránkách www.dobryandel.cz.