Francouzská vlajka s černou stuhou zavlála v sobotu na radnici Opočna, které je partnerským městem Puteaux  u Paříže. Opočno, které má s Francií pouto díky svému slavnému rodákovi Františku Kupkovi (ten v Puteaux zemřel v roce 1957), vyjádřilo starostce Puteaux Joëlle Ceccaldi-Raynaudové svou solidaritu.

„Drahá kolegyně, s velkým pohnutím sleduji tragédii, která postihla Vaši zemi. Dovolte mi, abych jménem obyvatel Opočna i jménem svým vyjádřila naši solidaritu a podporu v těchto těžkých chvílích," píše v dopise starostka Opočna Šárka Škrabalová. Vedení města i jeho obyvatele páteční tragédie šokovala. „Na facebooku jsme zveřejnili výzvu k uctění obětí tragédie zapálením svíčky před opočenskou radnicí," prozradil Dalibor Štěpán ml. z místního informačního centra. A lidé přišli, Opočeňáci se o tragédii se zajímají, což je vidět i na sociálních sítích.

„Moje matka mohla zemřít při útoku v Bejrútu"

Kostelec nad Orlicí - Odešli ze svých domovů, od svých rodin a přátel za vidinou lepšího a bezpečnějšího života. Pětadvacetiletý Hassan z Libanonu a šestadvacetiletý Sámer ze Sýrie jsou barbarskými útoky, které se v pátek odehrály v Paříži, otřeseni – stejně jako další obyvatelé pobytového střediska, kteří sledují dění v televizi i na internetu. Běženci mají strach, že se kvůli masakru zhorší atmosféra ve společnosti. „Už teď na nás mnozí koukají jako na nebezpečné vrahy. Odsuzují každého muslima, celý islám," říká Sámer.

Podle mladíků existují dobří a špatní lidé a ti kteří zaútočili v Paříži nejsou muslimové. „Islám jasně říká, že zabíjet se nesmí. Útoky nemají s náboženstvím nic společného," vysvětluje Sámer. Na otázku, co vede mladé muslimy k tomu, aby zabíjeli prý není jednoduché odpovědět. „Je to těžká otázka a je to také o politice. My tomu sami nerozumíme," krčí rameny Hassan, podle kterého chtějí teroristé rozvrátit společnost.

Oba dva mladí muži, kteří nyní čekají v pobytovém středisku v Kostelci na azyl, chtějí žít normální život – pracovat, mít domov a přátele a nezáleží jim na tom, jestli je někdo křesťan nebo muslim. „Nechceme ani zahalovat ženy do burek, jako to tvrdil prezident Zeman . Mezi naše přátele patří lidé různého vyznání," shodují se. Strach, který nyní pociťují Francouzi, ale i další obyvatelé Evropy, zažívají oba na vlastní kůži v podstatě den co den. K sebevražednému útoku došlo ve čtvrtek v libanonském Bejrútu. Teroristé, kteří byli napojeni na Islámský stát, tu zabili jednačtyřicet lidí. „Den před tím na tom samém místě byla moje matka," svěřuje se Hassan.

Obavy o svou rodinu, která žije v Sýrii, má i Sámer. Pět let trvající válka se na zemi i jejích obyvatelích krutě podepisuje. Neví, zda se ještě někdy se svými rodiči setká a každý den se strachuje o jejich život. „Jedete do práce a nevíte, zda se vrátíte zpátky. Jednou mě padesát metrů od domu přepadli falešní policisté, vzali mi veškeré cennosti, mobil i auto. Na oči mi dali šátek a na dvě hodiny mě odvezli neznámo kam. Naštěstí mě pustili. Kdybych jim ale vzdoroval, jistě by mě zabili," popisuje svůj zážitek, který byl pomyslnou poslední kapkou a po kterém se rozhodl ze země odejít.

Pavel Kejzlar: Z Paříže na poslední chvíli

Pavel Kejzlar ve francouzské Paříži.Batňovice - Hrozivou zkušenost má za sebou  Pavel Kejzlar z Batňovic na Trutnovsku. V pátek večer se příslušník vězeňské služby z věznice Odolov po čtrnácti dnech vracel ze své evropské cesty –  na pařížském letišti čekal na svůj spoj.

Právě v době, kdy na šesti místech metropole začaly nemilosrdně vraždit kulky stoupenců tzv. Islámského státu.

„Měli jsme odlétat ve 21.55, ale o půlhodiny se nám letadlo zpozdilo. Byli jsme odbavení a čekali jsme. Vůbec jsem ale netušil, že se něco takového děje. Ani nevím, jestli bylo zpoždění s útokem přímo spojené. Dozvěděl jsem se to až ve Wroclavi na letišti. Volal mi kamarád, jestli jsem v pořádku. Od něho jsem se teprve dozvěděl, že se ve Francii dějí tyhle věci," vyprávěl v sobotu dopoledne Pavel Kejzlar.

„Domů jsem jel opravdu s mrazením. Celá ta věc je hrozná, šílená. Představa, že se střílí do lidí, je opravdu strašná. Když mi to kolega volal, že vybuchla před stadionem s 80 tisíci lidmi bomba, teprve pak jsem si vlastně uvědomil, že jsem se na tenhle stadion chtěl jít podívat," mluví o svém neuvěřitelném štěstí cestovatel z Batňovic.
(Na snímku vpravo je Pavel Kejzlar před Eiffelovou věží - pár hodin před útokem na Paříž. Tehdy ještě svítila.)

Smutek a solidarita

Východní Čechy, Paříž - Autentickou výpověď o aktuální situaci poskytla Deníku Češka žijící v Paříži. Lucie Kubečková v 90. letech žila v České Třebové, kde vystudovala gymnázium a kam se ráda vrací. Od roku 2013 žije s rodinou ve Francii, v české škole v Paříži vyučuje dějepis.

Ve Francii žije početná muslimská komunita, jak jste dosud vnímala toto soužití z pohledu řadového občana? Změnily nebo změní páteční útoky v Paříži váš pohled?
Kromě muslimů žije ve Francii a zejména v Paříži a okolním regionu mnoho dalších etnik. Moje osobní zkušenost coby cizinky je vynikající: místní jsou vůči nám velmi vstřícní a otevření. Muslimové zapadají do zdejšího společenství stejně jako my nebo kdokoliv jiný, jsou součástí mozaiky a páteční útoky na tom nic nezmění. Byla by chyba spojovat obecně muslimy s tím, co se stalo.

Jak se do rána z pátku na sobotu změnil běžný život ve Francii?
Sobota byla smutná. Život se ale nezastavil, byť všechny velké akce byly zrušeny, muzea a galerie a další veřejné instituce zůstaly uzavřeny na několik dalších dní. Lidé se ale setkávají i tak. Mají potřebu mluvit o tom, co se stalo. Různě uctívají památku obětí, nejen v centru Paříže, ale i na předměstích či v jiných městech. Dávají najevo solidaritu s rodinami obětí. Během soboty přišlo do pařížských nemocnic takové množství dobrovolných dárců krve, že byli pro nadbytečnost odmítáni s tím, aby přišli v následujících dnech. Sobota by se dala shrnout dvěma slovy: smutek a solidarita.

Stejně se nebojíme!

Puteaux - Fotograf Karel Steiner žije v Puteaux u Paříže od 80. let minulého století. Páteční útoky ho šokovaly. Francouzská společnost je podle něj tolerantní a bude rozlišovat mezi teroristy a slušnými muslimy.

Kdy jste se o útocích dozvěděl 
a co jste cítil?
V pátek večer jsem byl na kulturním programu v Českém centru. Hrála tam maďarská jazzová skupina. Koncert je ve sklepe, kde není telefonní signál. Až o dvě hodiny později, po skončení programu, jsem se o útocích dozvěděl. V té době už padesát lidí zemřelo. Střelba ještě pokračovala. Byl jsem v šoku.

Jaká je nyní atmosféra v Paříži? Mají lidé velký strach z dalších útoků?
Lidé jsou opatrnější a v sobotu moc nevycházeli ven. Obchody, muzea i parky byly zavřené. V neděli svítilo slunce a hned to pozvedlo náladu. Zdejší náladu vystihuje snímek auta, který jsem pořídil. „Meme pas peur" se dá přeložit jako: „Stejně se nebojíme".

Jak se francouzská společnost staví k současné migrační vlně? Máte obavy z nepokojů a posílení extremismu?
Francouzská společnost 
je hodně tolerantní k cizincům. Současná migrační vlna jen minimálně směřuje do Francie. Je pravda, že se posílí extremismus, ale zároveň slyšíme, že se musí rozlišovat mezi muslimskými teroristy 
a muslimy, kteří zde normálně žijí. Valná většina Francouzů s tím souhlasí. A já taky.

Zpověď mámy

Telefon jsem v sobotu ráno zvedala s obavami. Po hrůzostrašném krveprolití v Paříži, kde zemřelo tolik nevinných lidí, jsem měla slzy v očích a lámal se mi hlas. Ještě než jsem stačila cokoli říct, z druhé strany se ozvalo… „Jsou v pořádku."

Ulevilo se mi  a moje přítelkyně začala vyprávět. „Byli jsem zděšeni, máme samozřejmě hrozný strach, ale děti nám ihned daly vědět, že jsou v pořádku," vysvětluje a z jejího hlasu čiší obavy o další budoucnost. „Vůbec nevíme, co bude dál. Teď je tam stanné právo, nesmějí vycházet, bojím se," přiznává sklíčeně maminka dcery, která žije s manželem a dvěma malými dětmi  v centru řádění šílených fanatiků.

Dozvídám se o tom, jak  zaútočili v restauraci, kde večeřeli mladí lidé a nebo rodiny s malými dětmi. Jak rodiče tiskli své děti  k zemi a připadali si jak zvířata na jatkách, čekající na smrt. Popisuje mi, jak jedna maminka přiběhla zoufalá k diskotéce, obklíčené vojáky,  kde měla uvnitř svého syna a doprošovala se, ať ji pustí za ním.   Zevnitř se ozvalo patnáct výstřelů…

Stékají mi slzy,  představuji si, že bych tam stála já. Člověk si má vždycky přenést  prožitky druhých na sebe, pak teprve plně chápe.

Ještě v pátek jsme se s kamarádkou potkaly a šťastná mi líčila, jaké dárky nakupuje pro svá vnoučata do Paříže, čím je překvapí.

Krvavá pařížská noc nám změnila realitu. Obyčejné všední dny naplnila strachem  a  obavami. Už navždy?

Po koncertě šok: Zůstat v Čechách, nebo se rychle vrátit do Francie?

Guilhaume Courtois a Petr Stránský.Pardubice,Chleny - Zrovna se vraceli z koncertu, který byl součástí festivalu Francouzský podzim 2015. Cestou z obce Chleny na Rychnovsku, kde vystupovala zpěvačka Hélène Piris s pianistou Frédéricem Alleratem, je zastihla šokující zpráva o pátečních teroristických útocích v Paříži. Skvělá nálada z vydařené akce hned klesla na bod mrazu.

„Z koncertu jsem vezl čtyři Francouze, kterým postupně začínali chodit SMS zprávy o tom, co se v Paříži děje. Byl pro nás všechny velký šok. Vždyť je to jen několik měsíců po lednovém teroristickém útoku na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo," konstatoval viceprezident správní rady pardubické pobočky Francouzské aliance, vysoškolský pedagog Petr Stránský.

„Když jsme se vrátili do Pardubic, ještě jsme na chvíli zamířili do Francouzské aliance, kde jsme řešili, jestli Hélène bude vůbec pokračovat ve svém evropském turné. Pokoušeli jsme se kontaktovat francouzskou ambasádu a leteckou společnost, u které měla zarezervovány letenky, ale zatím marně. Velmi intenzivně totiž přemýšlela o tom, že by se raději vrátila zpět do vlasti," poznamenal Petr Stránský. „Bavili jsme se o tom, jaké důsledky bude mít tento teroristický útok pro Francii, jestli se zavřou hranice a co se bude dít dál. Zabývali jsme se i otázkou, jestli se všichni Francouzi, co jsou teď na cestách, budou moct bez problémů dostat domů," podotkl vysoškolský pedagog, který potvrdil, že přece jen byla trochu cítit nervozita a strach.

„Stát se může cokoliv," pokrčil rameny Petr Stránský. „Každopádně je třeba posílit ochranu schengenského prostoru. „Tyto teroristické útoky jsou daní za větší míru svobody pohybu po zemích Evropské unie. Určitě by však nyní mělo dojít ke koordinaci společného postupu členských zemí Evropské unie i jejich spojenců v boji proti terorismu."

A jak to bude s festivalem, který pardubická pobočka Francouzské aliance pořádá? „Jestli bude pokračovat i v úterý 17. a ve čtvrtek 19. listopadu, kdy jsou naplánované dvě zajímavé akce, je v tuto chvíli otázkou. Zpráva o teroristických útocích je příliš čerstvá. Zatím jsme se ještě nevzpamatovali z toho šoku. Rádi bychom festival dokončili, ale nechci předbíhat. V pondělí 16. listopadu padne definitivní rozhodnutí," uzavřel Petr Stránský.