Zájemci, kteří se chtějí zbavit závislosti na nikotinu, si tady mohli vyslechnout řadu cenných rad a doporučení nebo se přímo seznámit s možnostmi léčby.
„Byla jsem potěšená, že se v průběhu dopoledne dostavilo několik desítek zájemců. Byli to nejen pacienti a návštěvníci nemocnice, ale také zdravotnický personál. Někteří z nich se objednali do naší poradny na plicním oddělení. Určitě to byla prospěšná akce," řekla Jana Nedbalová z poradny pro odvykání kouření na oddělení nemocí plicních a tuberkulózy pardubické nemocnice.

Kromě odborného poradenství si zájemci o skoncování s kouřením mohli vyplnit také orientační test závislosti na nikotinu nebo pro ně bylo připraveno měření oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu či měření spirometrie (na snímku). Každý si mohl zkusit i vědomostní kvíz.

Akce se konala ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky. Její pracovnice nabízely přímo na místě preventivní vyšetření – měření body mass indexu (BMI), váhy, klidového metabolismu, procenta kosterního svalstva a tělesného tuku či viscerálního tuku. Na základě zjištěných hodnot pak nabídli také shrnutí výživových doporučení.

Pokud některý zájemce o zbavení se závislosti na nikotinu tuto akci nestihl, může využít služeb poradny pro odvykání kouření při oddělení nemocí plicních a tuberkulózy přímo v Pardubické krajské nemocnici.
Pro každého je zde připraven individuální přístup s ohledem na jeho zdravotní stav a další okolnosti. „Kdokoliv může využít naše zkušenosti. Každého seznámíme s moderními postupy léčby závislosti na tabáku, navrhneme mu řešení a odborně ho povedeme po celou dobu odvykání," uvedla Jana Nedbalová.

Dušan Korel, tiskový mluvčí Pardubická krajská nemocnice