VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Papírová válka ohrožuje dálnice a obchvaty

Východní Čechy - Česku hrozí, že zaplatí za pomalou přípravu nových dálnic a obchvatů. Brusel požaduje nové posudky jejich vlivu na životní prostředí. To stavby zdrží o další dva roky.

11.3.2016
SDÍLEJ:

Asfaltování obchvatu Chrudimi.Foto: Karel Dvořák

Kvůli papírové válce, jak ji označil pardubický hejtman Martin Netolický, hrozí další zdržení plánovaných obchvatů měst a dálnic.

Jsou totiž připravovány už tak dlouho, aniž by se i po více než dvaceti letech konečně rýplo do země, že na ně Evropská komise vyžaduje nové zpracování posudků vlivu na životní prostředí (tzv. EIA). A to podle nových, přísnějších parametrů.

Například dokončení obchvatu Chrudimě, Svitav či výstavbu dálnic R35 a D11 z Hradce na Vysoké Mýto, resp. Trutnov to tak může pozdržet o další minimálně dva roky.

„Už jsme byli osloveni premiérem Sobotkou, zda jsme připraveni na případný přesun financí, které byly alokovány na zmíněné klíčové stavby dálnic a obchvatů, například do Integrovaného operačního programu. Z něj by následně byly využity na rekonstrukce silnic nižších tříd, tedy 'dvojek' a 'trojek'," uvedl hejtman Netolický.

„Považuji za katastrofu, že bude znovu odložena výstavba těchto potřebných hlavních tahů, a to především kvůli papírové válce," dodal.

Příslib většího čerpání evropských dotací na rekonstrukce stávajících okresek by hejtmanství vítala, kdyby to nebylo na úkor staveb silnic nových. Ty jsou totiž potřeba nejvíc.

Ohrožené stavby
Dálnice:
• D11 Hradec Králové – Jaroměř
• R35 Opatovice nad Labem – Ostrov u Vysokého Mýta

Obchvaty:
• obchvat Chrudimě II. etapa
• obchvat Svitav
• obchvat Náchoda naopak podle starosty města Jana Birkeho ohrožen není.

U teprve projektovaných staveb (například přivaděče k R35) budou posudky vypracovány už podle nové legislativy.

Zácpami kvůli chybějícím obchvatům a autostrádám trpí Náchod, Jaroměř, Nová Paka, Chrudim a především pak města na trase stávající „pětatřicítky" – Vysoké Mýto či Litomyšl. Kvůli hrozbě nových posudků EIA mohou být zdrženy i plánované severovýchodní a jihovýchodní obchvaty Pardubic.

Nadějí je snaha českých úřadů přemluvit Brusel, aby u starých posudků EIA stačilo jen dodělat aktuální dodatky. Tímto zrychleným procesem by podle ministra životního prostředí Richarda Brabce mohlo projít avšak jen deset či patnáct z celkem 64, podle pesimistických informací ale až stovky ohrožených staveb v celém Česku. Které budou ty vyvolené, bude známo na konci března.

Zatímco dříve měly posudky EIA podle zákona z roku 1992 pár stran, dnes podle nové legislativy jsou jich stovky.

Na vině hrozby oddálení staveb potřebných silnic jsou ale i čeští poslanci, kteří se schválením nových a EU vyžádaných pravidel EIA několik let meškali.

„Pro Evropskou komisi je to nepříjemná a upřímně řečeno dost nepochopitelná situace: Jak je možné, že Česko má desítky velkých dopravních projektů, které připravuje 17 nebo 20 let a nekoplo se do země. A v řadě projektů není po 17 letech ani územní rozhodnutí," podotkl Brabec.

Autor: Kamil Dubský

11.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení