„K volbám určitě půjdu i tentokrát, protože doufám, že naši zastupitelé se už nějak dohodnou. Pokud tam budou lidé, které jsem volila minule, dám jim svou podporu i tentokrát," řekla Jana Machová.

Další z oslovených sice nemá v horské obci trvalé bydliště, jako rodák ale zná poměry dobře. „Na vesnici se dostaly jevy, které známe z vrcholné politiky. Lidé soupeří o moc místo toho, aby pracovali pro obec. Snad se to teď změní," má jasno Václav Bergman, který zvažuje návrat do Zdobnice.

Jejich naděje by nemusela být planá. Po několika kolech bezvýsledných povolebních jednání totiž od další kandidatury upustili oba čelní představitelé znesvářených táborů. „Kandidovat nebudu. Ta rozhádanost mě už přestala bavit," omezil se na strohé prohlášení Vladimír Stýblo.

Vedení strany Kunčina Ves a Zdobnice převzal Jaromír Valeš, který poukazuje hlavně na nutnost zvrácení nedůstojné podoby horského střediska.

„Musíme obec zkulturnit. Veřejné plochy jsou zarostlé náletovými rostlinami, na jarní úklid tu nebylo ani potřebné nářadí. Když sem někdo přijede, dívá se na nás jako na exoty," má jasno lídr jedné z kandidátek.

Kandidovat nebude ani dřívější starostka Jana Gruntová, které vedla stranu „Zdobnice". Tu nahradí nové uskupení „Zdobnice O. K.".

„Do obce jsme se přistěhovali, takže chceme, aby vzkvétala. Je nutné dát do pořádku komunikace, zajistit kvalitní sportoviště a dobré hospodaření se dřevem. Důležité je i dobré zázemí pro turisty, protože kolikrát se tu není ani kde najíst," říká Marie Lapáčková z nové kandidátky.

O tom nejdůležitějším má jasno: „Hlavní je to, aby se drželo dané slovo a všechny dohody," uzavřela Marie Lapáčková s tím, že v případě zvolení bude usilovat o domluvu s protikandidáty.

V určeném termínu si stihla podat kandidaturu ještě strana „Orlické hory", za níž kandiduje také současný pověřený starosta Bohumil Trpišovský. Ten je ale v současnosti v zahraničí.

Počet kandidujících subjektů je tedy stejný jako v minulosti, ale nezbývá než doufat, že nedojde k další blamáži. „Tolik mimořádných voleb konaných za sebou jsem ve své praxi ještě nezažila," doložila Alena Židová, vedoucí rychnovského odboru správních činností, který kandidátky za Zdobnici přebíral. Stejně jako v Dobrušce, která je pověřeným úřadem pro volby v Bačetíně, zde nezaznamenali žádný problém.

„Podány byly dvě kandidátky. Jedna za sociální demokracii a druhá za stranu „Nezávislí za Bačetín a Sudín"," uvedla Bohumila Týfová z odboru správy vnitřních věcí v Dobrušce.

„V případě úspěchu máme pouze rok, takže je otázkou, co vše se dá stihnout. Je ale nutné začít řešit stav komunikací a také havarijní stav hřiště u mateřské školky," uvedla své priority Gabriela Prýmusová, současná místostarostka Bačetína.