Důvodem je větrná smršť, která osadu drsně vytrhla 
z klidu před dvěma týdny.  „Těžko se o tom mluví," smutnil Wabi Daněk, jeden z místních usedlíků a slavný folkař. „Výroční oheň jsme museli zrušit," doplnil.

Jenže v posledních dnech se objevila naděje. Krajský úřad začal sondovat, jak by osadě pomohl, což by vedlo i k uskutečnění tradičního koncertu. „Objevila se údajně taková možnost, že by se konal na konci srpna," prozradil Jiří Hošna z tiskového oddělení úřadu.

Změnil by se tedy termín – poslední červencová sobota, na kterou je setkání plánováno už dlouhých osmdesát let, je nereálné datum, odsunutí o pár týdnů však dává naději.

„Díky všem za pochopení a věřím, že se na osadě zase brzy sejdeme. Ahoj v lepších časech!" napsal na facebookový profil Jaroslav Pokorný, sheriff osady. To ještě netušil, že se objeví nová možnost – a potlach pro tento rok ještě nebude definitivně mrtvý.

„Myslím, že bychom pro potlach našli dotaci v řádu desetitisíců," řekl Jiří Hošna. „Určitý problém je, že osada nefunguje jako právní subjekt. Proto musíme najít nějakou vhodnou formu, jak peníze přesunout," doplnil.

Místo je stoprocentně využije, i když Saloon, kde  je potlach pořádán, je poměrně 
v pořádku. Na první pohled se zdá, že by bylo možné výroční oheň zapálit vlastně okamžitě. Jenže okolí stavby je na tom mnohem hůř. „Je tady nebezpečno," zhodnotil situaci i Wabi Daněk.

V oblasti pracují lesníci s obřími harvestory, v tomto místě navíc zatím nebyl odvolán zákaz vstupu do lesa. 
U cest stále visí cedule, jež zapovídají návštěvu místa.

„Bolí mě z toho srdce, ale teď  osada to riziko neunese," připustil Wabi Daněk.

Na konci srpna snad už bude situace mnohem příznivější.