Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprávněná obava, nebo jen nafouknutá bublina? Posviťme si na pátek třináctého

Rychnovsko – Zítra se v kalendáři objeví první pátek 13. v letošním roce, tedy den, který patří mezi obávané „nosiče smůly".

13.2.2015
SDÍLEJ:

Dárky pro čtenáře - předplatitele: kalendář.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Dlouhodobé statistiky pojistných událostí však naštěstí ukazují, že obavy jsou zbytečné a že se pátky 13. zásadně neliší od „běžných" pátků. Ačkoli podle průzkumů většina Čechů nevěří, že pátek 13. je nešťastným dnem, statistiky dokládají, že škody způsobené střety vozidel a ty, které způsobí ve „smolný" den zaměstnanci svým zaměstnavatelům, jsou milionové.

A především, jejich počet je vyšší než v „běžný" pátek. „Za dva pátky 13. v roce 2013 likvidovali specialisté škody ze střetů vozidel za téměř 4 miliony korun. Zaměstnanci způsobili svým zaměstnavatelům škody, které přesáhly 1,3 milionu korun," dokládá konkrétní čísla tiskový mluvčí Generali Jiří Cívka.

Pověry i realitaPátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena táž pověra o úterý třináctého.
Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt."
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.
Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého. 
V některých letech jsou tři pátky třináctého. V nepřestupných letech, kdy je pátek třináctého v únoru jej následuje pátek třináctého i v březnu. Každý rok se vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého.

V roce 2012 se vešly do kalendáře hned tři pátky s číslem 13 v datu, předloni dva, loni jen jeden. Ve speciálním průzkumu zjišťovala pojišťovna Generali, zda se takového dne Češi bojí. „Z průzkumu jsme vyšli jako racionální národ. Osmdesát procent respondentů považuje pátek třináctého za den jako každý jiný. Jen šest procent se domnívá, že jde o den rizikový. Za šťastný, nebo naopak nešťastný, jej považuje sedm procent dotázaných," shrnuje závěry šetření Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Dlouhodobé statistiky pojišťovny Generali však hovoří jasnou řečí. Měli bychom být trochu obezřetnější. Ne snad ve vyjádřeních, ale především v zaměstnání a na silnicích. „Převážná většina škod, které v pátek třináctého způsobíme, patří do oblasti škod z nepozornosti," popisuje Jiří Cívka z Generali.

pátek třináctého stoupají počty škod, které způsobí zaměstnanci svým zaměstnavatelům. Na obyčejný pátek připadá průměrně sedmnáct takových událostí. Na pátek 13. pak v průměru dvaačtyřicet. Tři „smolné" pátky roku 2012 přinesly 122 takových škod za více než jeden milion korun. Účet loňských dvou pátků třináctého pak přesáhl devadesát škod za více než 1,3 milionu korun.

Oproti obyčejným pátkům je vyšší i střet vozidel, ať už s jiným vozem nebo s cizí překážkou.

Podle statistik Generali nahlásili řidiči v roce 2012 po pátku 13. průměrně osmdesát střetů s celkovou škodou přesahující šest miliónů korun. Předloni byla škoda nižší, ovšem pátky byly jen dva. Poměr zůstal víceméně zachován. Na 170 škod za téměř čtyři miliony korun.

Jak si stojí další „třináctkové" škody? Například zloději vykrádající auta či domy a byty „pracují" stejně jako v jiné pátky.
Naopak zloději aut si zřejmě na pátek 13. dávají pozor. V inkriminovaný den totiž odcizí pouze polovinu vozidel oproti jiným pátkům. ⋌(zr)

Autor: Redakce

13.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Ilustrační foto

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Dobruška - Prvoligové národní házenkářky Dobrušky se již podruhé v podzimní části střetly se sousedním rivalem z Krčína a stejně jako v prvním duelu vyhrály, i když se hodně nadřely.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení