VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opraví „kulturák“? Záleží jenom na ceně

Týniště nad Orlicí – Projekt týkající se rekonstrukce kulturního centra je na stole radnice už nějakou dobu. Nyní to konečně vypadá, že by se letos mohlo s pracemi začít. I když jisté to není.

11.4.2013
SDÍLEJ:

REKONSTRUKCE KULTURNÍHO CENTRA je největší letošní akcí Týniště.Foto: Vizualizace: Město Týniště nad Orlicí

„Sice jsme vyhlásili výběrové řízení, ale až podle jeho výsledku zastupitelstvo města rozhodne o tom, jestli se bude rekonstruovat či nikoliv. Záleží totiž na ceně. Zatím známe pouze ceny, které spočítali projektanti. Při rekonstrukci kulturního centra a navazující opravě celého Tyršova náměstí se jedná o sedmdesát čtyři miliony korun včetně DPH," vysvětlil situaci Zdeněk Hejna, vedoucí odboru správy majetku nemovitostí.


Původně se předpokládalo, že se „kulturák" podaří obnovit za zhruba třicet pět až čtyřicet milionů korun. Město však předpokládá, že se výběrovým řízením 74 milionů sníží nejméně o třicet procent. „Když od toho ještě odečteme osm milionů na Tyršovo náměstí, tak jsme skoro na ceně, se kterou jsme počítali," tvrdí Zdeněk Hejna.

V současném rozpočtu má Týniště nad Orlicí schváleno na rekonstrukci kulturního centra 18 milionů korun, přičemž v rezervě jsou další peníze, které by se případně uvolnily příští rok. Všechno ale bude záviset na vysoutěžené ceně.


„Pokud se nedostaneme níž alespoň o třicet procent, tak se bude rozhodovat, co dál. Nemůžu předjímat, co řekne zastupitelstvo, ale bude se o tom hodně diskutovat," uvedl Zdeněk Hejna, vedoucí odboru správy majetku nemovitostí v Týništi nad Orlicí.
Budou na to mít, či nebudou?


Přestože není úplně jasné, jak to s rekonstrukcí dopadne, vedoucí kulturního centra Libor Stolín doufá, že se opravovat začne ještě letos. „Nejbližších pár dní bude rozhodujících, protože budeme vědět, jestli na to město má, nebo nikoliv. Momentálně si však nedokážeme určit přesnou cifru, na kterou máme, či nemáme," přiznal Libor Stolín.


Podle jeho slov se jedná hlavně o kompletní změnu interiéru. Nejdůležitější inovací bude srovnání současného hlediště do roviny, měl by tak vzniknout rovný sál a nové výsuvné divadelní hlediště.


Právě to je důvodem, samozřejmě kromě špatného technického stavu budovy, proč se do opravy pouštět.


„Nevyhovující je elektroinstalace, osvětlení i hygienické zázemí. Dalším podstatným důvodem je to, že po uzavření hotelu Orlice chybí ve městě víceúčelový sál, kde by se daly pořádat například plesy a další kulturní akce," řekl starosta města Jaroslav Matička.
Na rekonstrukci panují různé názory


Na posledním zasedání zastupitelstva vzešel návrh seznámit občany města s rekonstrukcí kulturního centra. Na jeho opravy totiž panují různé názory, dokonce i takové, že by bylo nejlepší stávající budovu zbourat a postavit úplně novou. „Ale od architektů a dalších odborníků máme potvrzené, že to je cenově úplně jinde. Dokonce až na několikanásobku toho, co si může město dovolit," přiznal Zdeněk Hejna.


Ovšem hlavním účelem prezentace návrhu není něco měnit, protože Týniště už má na stávající návrh získané stavební povolení a zadané výběrové řízení. Takže by se těžko něco měnilo, protože by se muselo začít znovu.

Autor: Kamila Císařová

11.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení