Když hradecká radnice minulý týden oznámila, že kvůli vleklému vyřizování potřebných papírů na opravu Velkého náměstí, toto alespoň provizorně opraví, našla jak řadu zastánců, tak i kritiků. Například podle opozičního zastupitele a volebního kandidáta za Změnu pro Hradec a Zelené Martina Hanouska se tento krok nedá vyložit jinak, než předvolební dárek potenciálním voličům.

„Tento krok těsně před volbami je ze strany vedení města velmi úsměvný. Celkový dojem to sice nespraví, ale město takto dá alespoň pár předvolebních dárečků,“ míní Martin Hanousek a dodává, že Správa majetku k tomuto kroku měla přistoupit již dávno a ne právě jen pár týdnů před volbami. Podobně, i když ne tolik kriticky, to vidí i lídryně kandidátky KSČM Táňa Šormová: „Tuto opravu rozhodně nepovažuji za zbytečnou, ale to načasování může opravdu působit jako předvolební dárek.“

Podle zástupkyně KSČM Táni Šormové měla radnice k tomuto kroku přistoupit daleko dříve. „Velké náměstí a jeho oprava se řeší už dlouhou dobu a i když Hořice rozhodnou, tak je to stále běh na dlouhou trať,“ dodala Táňa Šormová.

Vítaný krok

Smířlivěji se na provizorní opravu dívá hnutí ANO. „Rozhodně to nevnímáme jako předvolební tah na voliče. Oprava Velkého náměstí je nezbytná a jeho celková oprava je zatím v nedohlednu. I proto tento krok radnice vítáme,“ uvedla zastupitelka a jednička kandidátky říjnových voleb za ANO Monika Štayrová s tím, že město jen reagovalo na stále se vlekoucí spory ohledně rekonstrukce náměstí a zranění, ke kterým v poslední době na jeho rozsypané dlažbě došlo. „Přeci nemůžeme připustit, aby se tam zase někdo zranil. V tom nekonečném příběhu, který se okolo rekonstrukce odehrává, je toto řešení nadmíru přijatelné,“ dodala Monika Štayrová.

Podobný pohled má i lídr kandidátky Pirátů Pavel Vrbický. „Podle mě to vůbec nesouvisí s nadcházejícími volbami, ale s neutěšenou situací na náměstí. Už nelze čekat. Celková rekonstrukce je v nedohlednu a něco se se současným stavem udělat muselo,“ uvedl Pavel Vrbický.

Zastání město našlo i u opoziční ODS. „Je dobře, že vedení města zareagovalo na žalostný stav náměstí. Nabízí se otázka, proč až teď - zdejší výmoly nejsou novinkou. Trochu mě ale děsí představa, že touto provizorní opravou bude Velké náměstí zdánlivě vyřešeno a jeho rekonstrukce se o to víc oddálí, uvedl lídr ODS Michal Moravec.