Jedná se o první ročník, zda najde své pokračování, to zatím pořadatelé neřeší. „V době, která nahrává spíš megalomanským projektům, chceme nabídnout komorní setkání, v němž nepůjde jen o tanec, ale také o renesanční etiketu a chování. Uvidíme, jak lidé zareagují," nechávají pořadatelé možnost zavedení nové tradice otevřenou.

Velkou výhodou renesančních tanců je to, že nevyžadují taneční páry. V renesanci totiž byly velmi oblíbené tance kruhové či procesionální, při nichž tančila celá společnost. Navíc vycházejí z přirozené chůze, výuku tak zvládnou i začátečníci.

Pořadatelé teď s napětím sledují především počasí, kurs totiž bude ukončen vystoupením pro veřejnost, které je připraveno na nedělní 18. hodinu na nádvoří zámku.

„Při plánování kursů jsem vycházel z toho, v čem je Opočno jedinečné. Historické centrum a renesanční zámek nabízí podle mě cestu, které bychom se mohli držet, pokud o ni bude zájem. Cestu vedoucí nejen k zábavě, ale zároveň ke vzdělávání a snad i k určité renesanci kultury," mluví o možnostech Opočna Kamil Remeš.

Ve své snaze nezůstává sám. Svědčí o tom další chystané akce. Zajímavý program připravuje na tento víkend Státní zámek Opočno. V rámci Dnů evropského dědictví proběhnou dvě přednášky, o nichž přinese Rychnovský deník bližší informace už zítra společně s pozvánkou na závěrečné vystoupení účastníků kursů renesančního tance.

Dana Marková