Výročí 80 let od seskoku tří parašutistů z Baria ve Vysoké nad Labem připomene nový pomník. Ten byl nákladem obce postaven v parku u hostince U Salavců. Autorem pomníku je kameník František Vyhlídal z Hradce Králové.

Anna Dykovská v těchto dnech žije v obytném přívěsu v lunaparku u hradeckého plaveckého bazénu.
Všichni jsme příbuzní, říká Anna Dykovská z prastarého rodu světských

„Pomník bude slavnostně odhalen ve středu 3. dubna 2024 v 16 hodin. Akce bude zakončena besedou a přednáškou historika Vladislava Severina v hostinci U Salavců,“ informuje starosta Jiří Horák na webu obce.

Tři parašutisté seskočili v katastru Vysoké nad Labem v noci z 3. na 4. dubna 1944. Výsadek měl krycí název Barium a tvořili ho velitel npor. Josef Šandera, radista četař asp. Josef Žižka a šifrant četař Tomáš Býček. Jejich úkolem bylo znovunavázání spojení s domácím odbojem a předávání zpravodajských informací do Londýna. Pro tento úkol byli vybaveni vysílačkami Marta a Zlata. (Zdroj: Wikipedia)

Po ukrytí operačního materiálu a padáků se vysazená skupina parašutistů rozdělila. Zatímco Josef Šandera (Velký Josef) a Tomáš Býček se spojují s odbojáři v Hradci Králové, Josef Žižka (Malý Josef) se přesouvá na Rychnovsko. Odchází na faru do Potštejna, kde doufá v pomoc.

Na místo dorazí 6. dubna 1944, jeho známý kazatel Reichl tu však není, jak se dozví, je už dva roky vězněn gestapem. Pomáhá mu nakonec kazatel Gustav Zvěřina, který ho následující den vyprovodí k pile v Záměli a posílá do Častolovic. Odtamtud jeho další cesta vede do obce Slemeno. O tom ale až příště.

Nepřehlédněte: Černilovský Manhatan, Koupání u Gaudího i obří pavoučí síť. Vítejte v Pohádkově

Zdroj: Deník/Jana Kotalová