Označily ji za diktát monopolu. EOP chtějí plnění platné smlouvy. Czech Coal dal EOP svou nabídku ve středu večer. Nabídl jim zachování současných cen, ale jen pro výrobu tepla a za podmínky, že si uhlí neopatří jinde.

Nabídl jim 600 tisíc tun ročně, EOP ale potřebuje pro výrobu tepla a elektřiny třikrát tolik, informoval předseda představenstva EOP Jan Špringl. Obě firmy spolu vedou obchodní spor už od června a Opatovice stále hledají dodavatele, který by je od příštího roku zásoboval.

„Czech Coal nám nabízí dodávky uhlí v objemu pouze třetiny našich potřeb pro výrobu tepla a elektřiny a současně tuto nabídku podmiňuje tím, že nebudeme uhlí kupovat od nikoho jiného. Pro bezpečný a efektivní provoz teplárny je to zcela nedostačující," uvedl Jan Špringl.

EOP v červenci podaly žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, soud o ní dosud nerozhodl. Czech Coal vypověděl Opatovicím smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce.

Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soudy později nařídily Czech Coalu předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012.

O dodávkách pro následující roky od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. Od zahájení topné sezony v polovině září jezdí do Opatovic tři až čtyři uhelné vlaky denně.

Kdyby nového dodavatele nesehnaly, došlo by jim uhlí zřejmě v první polovině února.