Zranili jste se na čerstvě zasněženém chodníku? Nebo jste si zlomili nohu na ledovce, která pokrývala celé město a nešla zcela odstranit ani při nejlepší vůli cestářů? Či jste si uprostřed zimního nečasu vyšly jako dámy na nákup v lodičkách?

V takovém případě nemá po  případném úrazu vůbec smysl žádat po radnici odškodnění za vzniklý úraz.

„V případě závad ve schůdnosti způsobených povětrnostní situací je vlastník komunikace povinen jejich důsledky pouze zmírnit, nikoliv je zcela odstranit," řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Aby město, potažmo pojišťovna úrazy na zimních chodnících uznaly, musí lidé prokázat, že třeba zamrzlá kaluž, na které uklouzli, byla na jinak bezpečném a ošetřeném chodníku skutečně ojedinělá a skrytá. Prostě, jak praví zákon, nepředpokládatelná.

Východočeši to ale už začínají po třech letech platnosti „chodníkové novely", jež přenesla odpovědnost za údržbu chodníků z majitelů přilehlých nemovitostí na radnice, chápat. Dokládá to rapidní pokles žádostí o odškodnění.

„Ještě předloňskou zimu jsme evidovali kolem 70 žádostí, ale pojišťovna, u které jsme pro tyto události pojištění, většinu z nich neuznala. Minulou zimu už jsme řešili pouze dva takové případy a oba u pojišťovny uspěly," řekl Milan Havelka, vedoucí odboru správy majetku chrudimské radnice.

Tito dva lidé dostali za vzniklý úraz celkem 69 tisíc korun, z toho 10 tisíc činila spoluúčast města. Městům se ale podobné pojistky vyplatí.

Při vyšetřování žádostí o odškodnění radnice pracují s daty o počasí v době úrazu či vytahují záznamy o předchozí údržbě dané komunikace. Nelze například očekávat, že metaři vyjedou minutu  po vánici. Naopak ve vlastním zájmu žadatele o odškodnění je zajištění fotodokumentace místa úrazu, případných svědků a podobně.