Podle radní pro zdravotnictví to ale není před blížícím se jednáním krajského zastupitelstva žádný zásadní zádrhel. „Výbory jsou pouze poradní orgány a zastupitelé k jejich názorům nemusejí vůbec přihlížet. Ti ale před jednáním dostanou více podkladů," nepřipouští výraznější dopad posledních kroků Jana Třešňáková, podle níž odpůrci sloučení argumentují pouze  zástupnými problémy.

Není prý jasné,
kde se má ušetřit

Ti to ovšem vidí jinak: „Při jednání zdravotního výboru se vycházelo především z ekonomických důvodů. Dodnes jsme neobdrželi žádnou rozvahu, z níž by vyplývalo, kde a jak se po sloučení nemocnic konkrétně ušetří. Zastánci spojení nepředložili vůbec nic nového a jejich argumentace je podle mého na vodě," ohradil se Leoš Voborník, člen zdravotního výboru a krajský zastupitel, jinak též lékař z Týniště.

Ten upozornil ještě na jeden důležitý aspekt. „S rekonstrukcí náchodské nemocnice se zatím nezačalo a není ani jasné, kdy a v jakém rozsahu k tomu dojde," uzavřel Leoš Voborník, který se i z tohoto důvodu zdržel na jednání zdravotního výboru hlasování.

Podobně to vidí i jeho kolega ze zastupitelstva, který patří k hlavním odpůrcům sloučení. Na rozdíl od radní Jany Třešňákové věří, že zastupitelé názory odborníků zohlední.

Každý nemůže rozumět všemu

„Každý nemůže být odborníkem na všechno, proto se výbory zřizují. Jejich doporučení by měli zastupitelé respektovat. Je však otázkou, jak se k věci postaví ti, kteří jsou válcováni argumenty druhé strany," poznamenal Milan Maček, krajský zastupitel a starosta Borohrádku.

On sám věří, že na jednání plánovaném na příští pondělí nebude sloučení schváleno. „Existuje řada jiných řešení, takže doufám, že převládne zdravý rozum," uzavřel

Na ten se ale odvolávají i zastánci slučování: „Věřím, že rozum vyhraje a ti, kteří mluví o záchraně rychnovské nemocnice, nakonec zvednou ruku pro fúzi," shrnula Jana Třešňáková s tím, že jiné scénáře nechce zatím předjímat.

Leoš Voborník si výsledek netroufá odhadovat: „Probíhají intenzivní vyjednávání. Hlasování bude hodně těsné."