Ač se to může zdát některým lidem z českého vnitrozemí neuvěřitelné, často lze čerpat od našich severních sousedů inspiraci. Se svými partnery z polské strany dlouhodobě spolupracuje například Orlické Záhoří. Poloha za hlavním hřebenem Orlických hor k tomu přímo vybízí.

„Spolupráce je pro nás přínosná v kultuře, ve sportu i rozvoji infrastruktury. Díky Evropské unii se totiž nabízí celá řada dotačních titulů, které jsou určeny pro přeshraniční spolupráci," potvrdil starosta Vojtěch Špinler.

Voda bude čistší

V současnosti se Záhoří účastní hned dvou přeshraničních projektů, které jsou financovány z evropských peněz. Oba mají stejný cíl – zlepšit ochranu hraničních vod i infrastrukturu v odlehlejších lokalitách.

Nezapomíná se ani na kulturu či sport. „V sobotu jsme se účastnili závodů na saních rohatých v Międzygórze. Také naše klání „Kunštátský drvoštěp" je zaměřeno na závodníky z obou stran hranice," doplnil starosta.

V přínosnost těsnějších kontaktů s blízkou cizinou věří i tam, kde se katastr státní hranice přímo nedotýká. „Partnerství základních škol u nás funguje už několik let. Velký potenciál pak vidím ve spolupráci na poli turistiky," uvedl rokytnický starosta Petr Hudousek.

Vzhledem k tomu, že jednou z největších atrakcí této části hor je pevnost Hanička, vyměňují si Rokytničtí své zkušenosti s kolegy z podzemních vojenských komplexů v Sovích horách.

„Například komplex Osówka navštíví ročně 70 tisíc turistů, zatímco Haničku 20 tisíc. Tamní služby jsou na vyšší úrovni a běžné je i průvodcovství v češtině," doplnil starosta s tím, že i v tomto ohledu se ale v Rokytnici udělal v poslední době kus práce.

Rozvoj brzdí zákony

Přestože hranici je už možné volně překračovat, stále se najde řada překážek. Týká se to i hasičských sborů. „Díky dotacím je možné zlepšit vybavenost hasičských jednotek. Stále ale není vyřešena otázka jednotného velení při zásazích v příhraničních oblastech," uzavřel Petr Hudousek.

Do oblasti legislativy míří i výtka jeho kolegy z Orlického Záhoří. „Rozvoj na naší straně brzdí mnohem složitější zákony. Pokud nebude v pohraničí práce, nevím, z jakých zdrojů bychom měli udržovat turistickou infrastrukturu," uzavřel Vojtěch Špinler.