Na start vás a vaše kolo doveze cyklobus vyjíždějící z Litomyšle přes Českou Třebovou a Lanškroun a končící v Dolní Moravě.

V okolí Dolní Moravy je možné směrem na Lanškroun vyzkoušet hned několik cyklotras. Ta dnešní vede údolím Moravské Sázavy. Je nenáročná, takže ji zvládnou i menší děti.

Cyklostezka je rozprostřena na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Informačních panelů, z nichž se dozvíte mnoho zajímavých informací, je v délce zhruba šesti kilometrů přesně šest.

Údolí Moravské Sázavy představuje svým členitým uspořádáním a pestrou skladbou hornin i půd velmi zajímavé podloží pro život řady rostlin. Na jaře tady vytváří neskutečné koberce bledule jarní. Teď v letním období tady zase můžete narazit na kvetoucí orchideje anebo vemeník dvoulistý či bradáček vejčitý.

Ten, kdo chce více potrápit svoje tělo, může se z Čenkovic vypravit opět přes Výprachtice až do Štítů. Tam stojí za to zastavit se v areálu bývalého koupaliště. V současnosti je z něj akrobatický areál bývalého skokana na lyžích Aleše Valenty. Pokud budete mít štěstí, narazíte na trénující sportovce anebo na některou z exhibičních akcí.

Dál můžete pokračovat přes Cotkytli až k rozhledně Lázek, která se nachází na stejnojmenném vrchu. Je nejvyšším bodem Zábřežské vrchoviny. Původní dřevěná vyhlídková věž, postavená před první světovou válkou byla nahrazena v roce 1933 současnou pětipatrovou rozhlednou krytou šindelem.

Rozhledna je dvacetimetrová a na vyhlídkovou plošinu vede osmdesát sedm schodů. Je z ní krásný výhled na Orlické hory, hřeben Hrubého Jeseníku, Lanškrounsko, Českotřebovsko, Rychnovský vrch a za dobré viditelnosti Svatý Kopeček u Olomouce.

Kdo by měl chuť zamířit ze štítů ještě o poznánídál, místo směrem na Cotkytli může zamířit na Králíky. Jen šest kilometrů od tohoto města se nachází dělostřelecká tvrz Bouda, která je přístupná návštěvníkům.

S průvodcem se můžete podívat dovnitř opevnění, které bylo součástí obranného systému, jenž byl postaven ve třicátých letech minulého století. Tvrz Bouda tvoří pět srubů, které jsou hluboko pod zemí propojeny tunely a chodbami.

Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí. Pochlubit se může tím, že je z nich v současnosti jako jediná přístupná veřejnosti ve své původní podobě.