Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) v kraji není dostatek vakcín a rozhodně se tak nepodaří proočkovat seniory 80+ v prvním čtvrtletí. Dobrou zprávou naopak je, že do Královéhradeckého kraje má brzy dorazit i vakcína od firmy Moderna. „Tím trochu ty výpadky nahradíme, stejně ale zpomalíme,“ přiznal Červíček. Prvních 700 vakcín od Moderny by do kraje mělo dorazit v druhé polovině tohoto týdne. Další týden má přijít 1400 dávek vakcíny, v druhém únorovém týdnu pak 4600.

Očkování seniorů nad 80 let věku začalo po spuštění Centrálního rezervačního systému v polovině ledna. Za prvních deset dní dostaly v nemocnicích vakcínu necelé dva tisíce seniorů. Kromě očkování v nemocnicích pokračuje stále i očkování v domovech pro seniory, které zajišťují mobilní týmy zdravotníků. Doposud dostalo v domovech pro seniory napříč krajem očkovací dávku asi 1500 seniorů a zaměstnanců.

Někdejší primátor Hradce Králové Zdeněk Fink
Radní, jehož ženu očkovali přednostně, se zastupitelům omluvil. Odstoupit nechce

Kraj nadále počítá s otevřením minimálně sedmi velkých očkovacích center v druhém čtvrtletí, kdy počítá s dodávkou minimálně sto tisíc vakcín měsíčně. "Je to ale pouze předpoklad. Do dneška nemáme informaci, kolik vakcín opravdu dostaneme," zdůraznil hejtman.

V nejbližších týdnech bude podle něj určitě pokračovat vakcinace v nemocnicích tak, jak to funguje v současnosti. „Nechci teď rychle zřizovat velká centra jenom proto, aby to pěkně vypadalo, bez problémů to zvládneme proočkovat v nemocnicích,“ uvedl už minulý týden Červíček. Dodal tehdy, že vzhledem k předpokládaným dodávkám vakcín se nezdá reálné, že by se stihlo proočkovat populace už v letos v létě.