Když nemáme dostatečně oplocenou ovocnou zahradu, kontrolujeme chrániče stromů proti okusu polní zvěří. Pokud to počasí dovolí, doporučujeme kmeny stromů a silné kosterní větve natřít vápenným mlékem, abychom zamezili jejich pukání vlivem střídání nízkých nočních a vyšších denních teplot.

Přihrnovat sníh

Také tím docilujeme pozdější rašení pupenů, což je ochrana před pozdními jarními mrazíky. Také nezapomínejme přihrnovat sníh k raněji kvetoucím odrůdám (meruňka, broskev, třešně), mandloň).

Pokud pominou veliké mrazy, (spíše koncem měsíce února), můžeme pomalu začít provádět zimní řez ovocných stromů a keřů – především jádrovin.

U angreštu a rybízu provádíme zimní řez tak, abychom během čtyřletého období zmladili celý obrost a tím docílili stále kvalitního ovoce.   S řezem peckovin rozhodně počkáme na pozdější dobu. Pokud neklesne teplota pod -4°C, začínáme s průklesem a zmlazování i okrasných dřevin. U choulostivých dřevin však ještě počkáme.

Také urychlujeme květiny – cibuloviny, které jsme na podzim vsadili do misek nebo truhlíků a dáváme je do tepla. Koncem měsíce vyséváme do pařníku či skleníku i trvalky.

Pokojové rostliny se pozvolna probouzejí, proto je koncem měsíce přesazujeme a začínáme pozvolna zalévat.
V měsíci únoru začínáme vysévat k rychlení papriku, později i rajčata, a celer. Máme-li dobrý skleník nebo pařeniště, můžeme vysévat i raný salát, mrkev a ředkvičky.

Pokud máme vhodné podmínky, začínáme koncem měsíce i předkličovat rané brambory.
Z tohoto výčtu každý může vidět, že zahrádkáři opravdu i v tomto období mají dost práce s přípravou na jarní období. Častolovičtí zahrádkáři kromě výše jmenovaných prací však připravují celou řadu dalších akcí jak pro své členy, tak pro veřejnost.

Ihned po degustaci, na kterou jsou zváni všichni milovníci dobrých jablek, pořádají pro své členy 9. března oslavu MDŽ a pro veřejnost 16. března v sále „U Lva" „Večer s harmonikou" a 22. – 24. března ve výstavním areálu v Častolovicích jarní výstavu s názvem „Velikonoce–svátky jara".

V letošním roce se podstatně zkvalitní výstavní plochy a to nejen staročeskými řemesly, zvyky a obyčeji ale i naaranžováním velikým množstvím květin – cibulovin.

Také i tradiční soutěž o nejlepší kolekci kraslic, do které se může každý 2 dny před výstavou přihlásit, bude kvalitnější a inspirující. Bližší informace na www.zahradkari.com.