„Historické zbraně mě zajímají, zdejší zbrojnice je výjimečná a jezdím sem každoročně. Přednáškou jsem nadšen, pan Hrbatý je skutečný odborník, mnohé informace byly i pro mě novinkou," ocenil přednášejícího sběratel zbraní z Jablonného nad Orlicí. Chválou nešetřily ani přítomné ženy, které mají ke zbraním přece jen trochu dál, nadšení a zaujetí historika Stanislava Hrbatého bylo totiž nakažlivé.

Rovněž nedělní přednáška přilákala návštěvníky z blízka i daleka. Mariánská ikonografie, kterou přiblížil historik umění Matouš Jirák, je v Opočně nesmírně bohatá. Panna Marie je spodobněna i na oboustranném obraze, který je vystaven teprve od loňska, mnozí návštěvníci jej viděli poprvé.

Obraz Madony s Ježíškem má na rubové straně další malbu – Pannu Marii Ochranitelku. Oboustranné obrazy se používaly při procesích, tento  je výjimečný kvalitou a úctyhodnými rozměry. „Nejšetrnější je vodorovné umístění, rubovou stranu návštěvníci vidí díky soustavě zrcadel," vysvětlil nezvyklý způsob vystavení Matouš Jirák.

Naučit a hned „prodat"

O závěr „historického víkendu" se postarali účastníci kursů renesančního tance. Během dvou dnů zvládli jeho základy, své čerstvě nabité umění předvedli na závěrečném vystoupení v Mariánském kostelíku. Diváci byli více než spokojeni, pro Opočno je však důležité i nadšení účastníků a lektorky.

Mohla by tak přibýt další tradiční akce, která je pro město s renesančním zámkem jako stvořená. „Jsem nadšená nejen účastníky a živou hudbou, která při kursech vůbec není pravidlem, ale velmi mě okouzlilo samotné město," nechala se slyšet lektorka Hana Tillmanová, naše přední znalkyně renesančních tanců.

Opočno s historickým centrem uchvátilo i účastníky, budou se sem prý rádi vracet. Zdá se tak, že město jako spolupořadatel akce vsadilo na dobrou kartu. Lidí, kteří budou jeho krásu šířit dál, není nikdy dost.

Dana Marková