Polepšit by si však neměli pouze oni. „Zákon se má vztahovat i na další složky integrovaného záchranného systému. Peníze by měly směřovat i k policii nebo zdravotnické záchranné službě," upozornil Martin Král, ředitel rychnovského územního odboru Hasičského záchranného sboru.

Dodal také, že již nyní pojišťovny hasičům proplácejí likvidační práce na místech dopravních nehod. Na výhodnosti takového modelu ale panuje shoda.

„Tento způsob považujeme za naprosto relevantní, a to především proto, že se bezprostředně vztahuje právě k provozu motorových vozidel," uvedl Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí České pojišťovny. Dalšímu zapojení se však pojišťovny brání.

Podle hasičů ale nasazení lepší techniky prospěje i těm, kteří vyplácejí pojistné. „Ty peníze mohou pojišťovny ušetřit na menších výdajích za způsobené škody. V jiných evropských zemích už taková praxe funguje," řekl dále Martin Král.

Někteří dobrovolní hasiči se ale obávají toho, aby se dostalo i na jejich zastaralou techniku. Právě podporou dobrovolných sborů přitom zastánci novely argumentovali. „Na tento zákon čekaly dobrovolné sbory asi deset let. Obávám se ale, abychom nedopadli jako chudí příbuzní a nedostali jen minimální podíl," uvedl Petr Fric, velitel hasičské jednotky z Rokytnice v Orlických horách.

Přesto i velitel dobrovolné jednotky zákon vítá jako krok správným směrem. „Peněz máme nedostatek a možnosti města jako zřizovatele jsou omezené. Prostředky bychom použili především na modernější vozidla," má jasno Petr Fric.

Novelu zákona kvituje i starosta horského města, přestože neskrývá pochybnosti. „K možnosti zisku nějakých prostředků z nového fondu bych se příliš neupínal. Podle mého názoru na ně většina dobrovolných sborů nedosáhne. Tato povinnost ale měla být uzákoněna už dávno. Tříprocentní příspěvek není příliš velký, když uvážíme, jak velké hodnoty hasiči uchrání," řekl Petr Hudousek, starosta Rokytnice.

Z dalšího finančního zdroje mají radost i tam, kde svou situaci špatně nevidí. „Na podporu města si nemůžeme stěžovat. Příspěvek od pojišťoven bychom ale uvítali. Vylepšit by se u nás dalo hlavně technické vybavení vozidel," řekl Libor Koucký, velitel výjezdové jednotky z Kostelce nad Orlicí.

Kvůli tomu, co udělat s penězi, by si ale nemuseli lámat hlavu ani profesionálové. „Auta nám stárnou a současné investice do hasičské techniky jsou minimální. Každé posílení našeho rozpočtu bych rozhodně uvítal," uzavřel šéf všech hasičů na Rychnovsku.

Podle jeho slov je ale nefér, že pojišťovny zdůvodňují zdražování pomocí hasičům již nyní, protože první peníze by měly do fondu posílat až po prvním čtvrtletí příštího roku.

Na povinném ručení prý prodělávají

TOMÁŠ ZAVORAL, tiskový mluvčí České pojišťovny

Jak se větší náklady pojišťoven projeví na ceně povinného ručení?
V sazbách povinného ručení nelze na trhu do budoucna předpokládat další pokles. Pojišťovny na celém trhu vloni v průměru dotovaly nové povinné ručení přibližně stokorunou na každé vybrané tisícikoruně. Na nových pojistkách tak dnes všechny pojišťovny v průměru prodělávají a jediné, co jim umožňuje přežít, jsou pojistky uzavírané v předchozích letech.
Jako odpovědný pojistitel jsme tak byli na přelomu roku nuceni do sazeb povinného ručení promítnout stále se horšící ekonomiku tohoto pojištění, která je výsledkem nezodpovědné cenové politiky některých hráčů na trhu. Všechny dopady aktuální změny zákona v tuto chvíli ještě analyzujeme, již nyní lze ale s jistotou říci, že Česká pojišťovna bude nucena tuto skutečnost promítnout do koncové ceny povinného ručení.

Jak hodnotíte současnou novelu zákona?
Senátem schválený návrh procentních odvodů z povinného ručení považujeme za velmi nekoncepční a nesystémový. Pojišťovny tak budou de facto hasičům platit hned dvakrát, protože již nyní jim hradí náklady na likvidační práce, a navíc mají činnosti hasičů mnohem širší záběr než jen zasahování u dopravních nehod.